Deviataci na predstavení DNA v Nitre
Mesto pod Zoborom nás nevítalo práve najlepším počasím, no nedali sme sa odradiť a deň sme začali pátraním po zakladateľoch Nitrianskeho biskupstva. Naše prvé kroky viedli na historickú posvätnú pôdu starobylej nitrianskej Katedrály – Baziliky sv. Emeráma v Nitre. Na tomto významnom mieste mali žiaci možnosť rozšíriť svoje poznatky o príchode slovanských vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda na územie Veľkej Moravy a hlbšie preniknúť do histórie Nitry. Veľkoleposť výzdoby pôvodne gotickej a neskôr barokovej katedrály zapôsobila na všetkých o to viac, že mali možnosť na vlastné oči vidieť veľmi vzácne gotické fresky z 13. storočia, ktoré boli objavené len nedávno, ako aj mnohé barokové maľby na stropnej výzdobe chrámu, ktoré ich zaujali optickými klamami, objavujúcimi sa aj v barokovom maliarstve.

Druhou zastávkou bola návšteva Diecézneho múzea, ktorého poklady vyrazili dych nejednému z nás. Okrem faksimíl rôznych dokumentov, úzko spätých s počiatkami kresťanstva na našom území, ako sú napríklad: Zoborské listiny, kópie stredovekých listín, pápežské buly, Nitriansky evanjeliár a iných, mohli žiaci obdivovať aj vzácne liturgické predmety, mince, relikviáre a klenoty a dary nevyčísliteľnej hodnoty, ako napríklad neskoroantickú Pyxidu zo slonoviny, ktorá bola objavená v Čiernych Kľačanoch a pochádza zo 4. storočia.

Od poznatkov z dávnej histórie Slovanov sme sa prostredníctvom skvelej inscenácie DNA od Dennisa Kellyho preniesli do súčasnosti. Divadelná hra DNA vznikla ako priama objednávka Národného divadla vo Veľkej Británii. Vo svojej premiére bola hraná mladými ľuďmi vo veku od 13 do 19 rokov. Stala sa v Európe veľmi úspešnou a dnes je súčasťou maturitných otázok na anglických školách. DNA je napínavá detektívka, ale aj pravdivá sociálna štúdia generácie dnešných tínedžerov. Herci – Roman Poláčik, Juraj Ďuriš, Alena Pajtinková, Martin Fratfič a iní predviedli pod vedením režiséra Svetozára Sprušanského vynikajúce výkony a skutočne nás všetkých zaujali. Ihneď po predstavení sa žiaci mohli vyjadriť k stvárnenej problematike na besede so psychológom CPPP v Nitre.

Náladu nám nepokazilo ani počasie, a tak sme sa popoludní obohatení spokojne vracali domov.

PhDr. A.  Mikulová