Od školského po celoslovenské kolo BiO

Všetko sa to začalo v jedno marcové popoludnie, keď sa približne 25 žiakov druhého stupňa zišlo v interaktívnej učebni, kde ich čakali otázky z botaniky, zoológie a geológie. Najviac žiakov prejavilo záujem o živočíchy – až 22!

Víťazmi školského kola biologickej olympiády sa stali:

botanika: Eliška Bakaľárová (9.A) a Rebeka Gálová (9.A)
zoológia: Patrik Majtán (9.B) a Marianna Krajčiová (9.D)
geológia: Martin Gulika (8.B).

Víťazi postúpili do obvodného kola, ktoré sa konalo na Základnej škole sv. Don Bosca v Topoľčanoch dňa 16.4.2013.
Vynikajúco sa umiestnila Eliška Bakaľárová, ktorá získala 1. miesto v kategórii botanika a Martin Gulika získal 2. miesto v kategórii geológia.

Obaja postúpili do krajského kola, ktoré sa konalo 14.5.2013 v Nitre. Po náročnom teste, poznávaní prírodnín a ústnej skúške porota vyhodnotila ako víťaza krajského kola v kategórii geológia nášho Martina Guliku, ktorý postúpil do celoslovenského kola!

Celoslovenské kolo biologickej olympiády sa tento rok konalo v dňoch 18.6. – 19.6.2013 Bratislave. Okrem testov, poznávania a ústnej odpovede organizátori spríjemnili súťažiacim chvíle aj prechádzkou v Národnej prírodnej rezervácii Devínska Kobyla. Martin Gulika sa umiestnil na peknom 7. mieste, pričom porota ocenila najmä jeho unikátnu zbierku minerálov a hornín 1. miestom – cenou dekana Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave.

Chcela by som vyzdvihnúť snahu všetkých účastníkov, ktorí venovali svoj čas na štúdium a námahu pri zhotovovaní zbierok – či už herbárov rastlín, fotografií a kresieb živočíchov a v neposlednom rade hodiny a dni Martina Guliku strávené v horách pri objavovaní tajomstiev neživej prírody Slovenska.

Mgr. Silvia Schmizingová