Sadenie, presádzanie a siatie so 7.A v predmete svet práce

Na prvých hodinách vysadili niekoľko kríkov okolo školského plota, ktoré mali zabrániť nežiaducemu prachu z ulice.
Veľkou pýchou našej školy sa túto jar stalo ginko dvojlaločné (ginkgo biloba), ktoré je jediným zástupcom čeľade ginkovité, ktorých výskyt vrcholil v druhohorách. Niektorí vedci sa domnievajú, že práve množstvo gínk v tomto období malo za následok mohutné rozšírenie druhohorných dinosaurov. Ginko je asi najznámejšia živá fosília vo svete rastlín. Siedmaci ho zasadili v blízkosti lipy malolistej (Tilia cordata), vysadenej tak isto túto jar pri príležitosti Dňa Zeme.
Z črepníkových rastlín sa naučili presádzať na jednej strane tropické rastliny náročné na vlahu – banánovník (musa cavendish, zakrpatená forma nana), ale aj suchomilné kaktusy či na vlahu nenáročnú hoju voskovú (voskovka) alebo senpóliu fialkovú (africká fialka). Na jar vysádzali cibuľky narcisov. Mnohé z týchto kvietkov teraz skrášľujú 7.A triedu alebo detské izby.
Okrem presádzania žiaci vysievali do črepníkov liečivé bylinky pre vlastnú spotrebu: bazalku a žeruchu a drobné semienka cibuľky. Po niekoľkých týždňoch doniesli učiteľke ukázať, čo im doma vyklíčilo.
Vo veľkej miere nám pomohol aj pán učiteľ Ing. Rastislav Gaži, nadšený pestovateľ okrasných kvetov a zeleniny, ktorý nám poskytol semienka a priesady, vďaka čomu sa žiaci naučili presádzať rôzne farebné odrody garafií. Tieto žlté, oranžové a červeno-oranžové milé kvietky teraz zdobia areál našej školy.
Z plodovej zeleniny si dievčatá a chlapci vyskúšali popresádzať rôzne odrody rajčín, papriky a tekvice, od úplne malých priesad až po rastlinky zrelé na vysadenie do záhradky.

Svet práce v triede 7.A bol počas celého školského roka pestrý. Vďaka patrí hlavne žiakom, ktorí sa po celý čas snažili spolupracovať.

Mgr. Silvia Schmizingová