RoboCup 2014 – piate MS robotikov z Tribečskej

Zúčastnili sme sa medzinárodných súťaží RoboCup Junior Austria Open 2014 a Robocup Junior Slovenia Open 2014, kde sme získali výborné umiestnenie. Príprava sa ešte viac zintenzívnila, keď už bola istota, že na tieto MS pocestujeme. Brali sme ju ako vždy veľmi poctivo a na našej škole sa pracovalo do neskorých nočných hodín. Postupne sme zdokonaľovali roboty, ich konštrukciu a programové vybavenie. Výsledkom nášho úsilia boli dva nové roboty Stella 1 a Stella 2 pre kategóriu Light Weight a pre kategóriu Open League roboty Kompot a Alex. Veľa času sme venovali konštrukcii, programovaniu a testovaniu robotov a už menej času zostalo na optimálne vyladenie a taktiku.

Dejiskom tohtoročných MS bolo mesto João Pessoa, ktoré sa nachádza v severovýchodnej časti brazílskeho pobrežia. Je to hlavné mesto štátu Paraíba s takmer tri štvrte milióna obyvateľmi. Je to pokojné turistické mesto s krásnym morom a plážami, tiež známe ako druhé najzelenšie mesto na svete a je najvýchodnejším miestom celého amerického kontinentu. Súťaže prebiehali v novom konvenčnom centre Poeta Ronaldo Cunha Lima vzdialené od centra mesta približne 15 km v dvoch moderných halách. Do Brazílie sme vycestovali v zložení dvoch tímov po dvoch členoch pod vedením Ing. Rastislava Gažiho, učiteľa a vedúceho záujmového útvaru Robolab. Tím XLC bol v zložení Jakub Krošlák, Adrián Matejov a tím XLC Padawans Martin Faltus a Michaela Gažiová. Na úspešných majstrovstvách Slovenska sa podieľali aj ďalší členovia v týchto tímoch – David Fusan, Mário Kačina, Veronika Gažiová a Marek Tebeľák. Celú našu prípravu na MS v Brazílii podporovali, zúčastňovali sa jej a na diaľku nám držali palce.

Súťažný týždeň trval od nedele do štvrtka (od 20. do 24. júla) od 9.00 hod. do 18.00 hod., v piatok sa konalo sympózium. Jednotlivé tímy museli pred súťažami absolvovať interview pred odbornou technickou komisiou v anglickom jazyku. Na začiatku každého súťažného dňa prebiehala technická kontrola robotov, aby získali oprávnenie súťažiť. Jednotlivé zápasy boli v dvoch súťažiach. V prvej hrali proti sebe dva tímy v zastúpení dvoch robotov. V tej druhej sa päť rôznych tímov z celého sveta spojilo do jedného tzv. supertímu, čo sa určilo losovaním. Každý tím vybral jedného robota a päť takýchto robotov tvorilo supertím, ktorý hral proti inému supertímu. Počas súťaže sa potvrdila pripravenosť tímov,  zanietenosť a húževnatosť pri práci a riešení problémov, ich technická vyspelosť a dobrá konštrukcia robotov. Nevyhli sa nám však ani technické problémy s robotmi, ale skúsenému tímu vďaka pružnému reagovaniu na vzniknuté situácie sa ich podarilo vyriešiť.

Unavení zo súťažných zápasov, nabití novými poznatkami, postrehmi a dojmami sme sa zúčastnili  záverečného ceremoniálu a odovzdávania cien RoboCup 2014.
Tím XLC Padawans sa v kategórii Soccer Light Weight Secondary umiestnil na vynikajúcom 5. mieste spomedzi 25 súťažných tímov z celého sveta a v súťaži supertímov získal 1. miesto a titul World Champion spolu v supertíme s Činou, Brazíliou, Mexikom a Iránom.
V kategórii Soccer Open League sa tím XLC umiestnil na 18. mieste z 24 súťažiacich tímov a v súťaži supertímov obsadil 5. miesto.

Tieto MS boli najlepšie, čo sa týka nášho umiestnenia, ale organizačne a svojou atmosférou patrili k tým lepším. Tímu XLC Padawans sa podarilo pre Slovensko získať titul šampiónov v supertímovej súťaži Light Weight Secondary. Je to historicky úspech nielen pre nás, ale aj robotický futbal na Slovensku. Je to po prvýkrát, čo sa slovenskému tímu podarilo v tejto kategórii získať medailové umiestnenie.

Pred odletom zostal ešte čas na prehliadku  historických pamiatok, monumentov a galérií mesta, nechýbala prechádzka po pláži a kúpanie v Atlantickom oceáne. Načerpali sme veľa inšpirácie, poznatkov a skúseností pre ďalší rozvoj a konštrukciu robotov. Bolo to krásne, náročné a nezabudnuteľné pre nás všetkých, ale bolo to aj o veľkej zodpovednosti. Veľmi nás teší umiestnenie našich tímov na najprestížnejšej svetovej súťaži v robotike.

Za získané umiestnenie žiakom srdečne blahoželáme!  Ďakujeme im za úspešnú reprezentáciu Slovenska, mesta Topoľčany a školy!

Na záver si dovolím poďakovať pani riaditeľke našej školy a vedeniu školy za vytvorenie podmienok a podpory pre aktivity v oblasti robotiky na našej škole,  MŠ VVaŠ SR za finančnú podporu, bez ktorej by účasť našich tímov nebola možná, mestu Topoľčany a sponzorom za finančnú podporu so zabezpečením účasti v súťaži Robocup 2014.

Ing. Rastislav Gaži