Deviataci a šiestaci na pietnom akte

Pietna spomienka sa uskutočnila pri spoločnom hrobe obetí holokaustu z tzv. nemčického kopca, kde pred 70 rokmi 11. septembra 1944 príslušníci Hlinkovej gardy brutálnym spôsobom zavraždili 53 Židov za obcou Nemčice (ženy, deti, mužov, starcov).

Postupne sa prítomným prihovorili: primátor mesta Topoľčany Ing. Peter Baláž, starosta obce Nemčice Jozef Mokoš, dekan topoľčianskej farnosti Mons. ThLic. Marian Dragúň, predstavitelia Apoštolskej a Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v Topoľčanoch. Predniesli modlitbu kresťanov, v ktorej sa ospravedlnili Židom za krutosti, ktoré boli na nich spáchané v septembri 1944. Potom vystúpil hlavný rabín, predniesol slávnostný prejav a poďakovanie všetkým, ktorí sa zúčastnili na tomto pietnom podujatí.

Prítomní boli aj potomkovia topoľčianskych Židov, ktorí pricestovali  z Izraela, riaditelia základných a stredných škôl, žiaci a študenti stredných škôl v Topoľčanoch a obyvatelia mesta Topoľčany.  Židia na záver zaspievali spoločnú pieseň, počas ktorej jednotliví zástupcovia kresťanských cirkví v Topoľčanoch a hlavný rabín postupne zapaľovali sviečky na 7-ramennom svietniku, ktorý bol umiestnený v strede cintorína. Všetci prítomní si mohli prehliadnuť výstavu „Z dejín židovskej komunity v Topoľčanoch“ nainštalovanú v obradnej sieni na židovskom cintoríne.

Toto podujatie bude ešte veľmi dlho rezonovať medzi obyvateľmi nášho mesta. Dojalo i našich žiakov, ktorí po pietnom akte zasypali dejepisárov otázkami o týchto udalostiach. Rozcítila ich najmä spoločná židovská pieseň na konci oficiálneho programu.

Bolo to symbolické odpustenie, ale aj náznak jednoty všetkých cirkví a náboženstiev na Slovensku. Bolo to o pokore , odpustení, viere, láske, o jednote a spolupatričnosti.

Mgr. Andrea Rybanská