Stretnutie s Tutanchamonom

Deviataci a ôsmaci sa v druhú októbrovú stredu vydali v šľapajach slávneho egyptológa Howarda Cartera, ktorý v roku 1922 objavil hrobku mladého faraóna Tutanchamona. Výstava Tutanchamon – Jeho hrobka a poklady je zostavená presne tak, ako bola pred takmer 100 rokmi hrobka objavená a otvorená. Všetky posvätné predmety, sošky, šperky aj sarkofágy ležia presne na rovnakých miestach, ako boli kedysi nájdené.

Žiaci mali možnosť vidieť viac ako 1000 nádherných predmetov vrátane svetoznámej zlatej posmrtnej masky Tutanchamona a jeho ohromného pozláteného sarkofágu. Deti mali k dispozícii audiosprievodcu – zariadenie, ktoré im v slovenskom jazyku sprostredkovalo informácie o vystavených exponátoch. Videli film o objavení hrobky, v ktorom prežívali beznádej Howarda Cartera, keď niekoľko rokov bezvýsledne hľadal hrobku a aj jeho úspech a šťastie, keď ju konečne objavil. Všetky predmety z faraónovej hrobky zhromaždené na jednom mieste poskytli žiakom celkový obraz o dávnej vyspelej civilizácii, o jej umení a posvätných obradoch.

Žiaci si mohli zakúpiť rôzne suveníry, alebo vyraziť si pamätnú mincu s portrétom samotného faraóna. Z výstavy odchádzali plní dojmov a myšlienok na cestu do kolísky našej civilizácie.

Mgr. Alexandra Mrižová