V jednote je sila ....

Tretiaci si čítali z knihy F. Hrubína: Dvakrát sedem rozprávok. Vybrali si známu veršovanú rozprávku – Ťahal dedko repu. Najprv sa popasovali s úlohami v pracovnom liste, ktorý bol venovaný jednotlivým postavám tejto rozprávky. Ďalšou úlohou skupín bolo poskladať poprehadzované verše tejto rozprávky a predniesť ju ostatným spolužiakom. Samozrejme nemohla chýbať ani veľká repa, ktorú si spoločne vyfarbili. Na záver si deti zahrali túto rozprávku. Každý mal možnosť si zahrať zvolenú postavu. Deti si užili veľa zábavy a presvedčili sa, že spoločnými silami ide všetko ľahšie nielen v rozprávke, ale aj v skutočnom živote. Začali sme aktivitou – Túto knihu čítam ja.

Štvrtáci si priniesli svoju aktuálnu rozčítanú alebo prečítanú knihu a snažili sa spolužiakom čo najzaujímavejšie o nej porozprávať. Pokračovali sme prísloviami o priateľstve, ktoré sme čítali a spoločne vysvetľovali. Potom deti pozorne počúvali povesť – Tri prúty kráľa Svätopluka a bájku – Človek a jeho synovia. Deti hľadali ich spoločné znaky: prúty, otec, hádky synov a rovnaké poučenie – v jednote je sila. Hlavnou úlohou nasledujúcich aktivít bolo dokázať, že toto poučenie platí aj dnes. Deti sa rozdelili do 5 skupín a riešili tieto úlohy: – hľadali odpovede na pripravené otázky, – pokúsili sa zlomiť zväzok prútov a jeden prút, – vymysleli si a spolu v skupinách nacvičili bájky o zvieratách, – spolu kreslili prečítané bájky. Napätie sme zažili pri pokuse zlomiť zväzok prútov. Potvrdil sa predpoklad detí, že jeden prút zlomia, ale zväzok prútov i napriek vynaloženej námahe nikto zlomiť nedokázal. Najviac sme sa zabavili pri hraní bájok s maňuškami zvierat. Skupiny to spoločnými silami zvládli perfektne, za čo sme ich odmenili zaslúženým potleskom. Na záver sme zhodnotili prácu všetkých skupín, ich spoluprácu, tvorivosť a vytrvalosť. Deti sa vlastnou skúsenosťou presvedčili, že poučenia z bájok majú trvalú platnosť.

D. Šupová, D. Strejčková