Návšteva SHMÚ v Bratislave

Deti sa dozvedeli rôzne informácie, napríklad to, že Slovenský hydrometeorologický ústav zriadilo 1. januára 1969 Ministerstvo lesného a vodného hospodárstva a že SHMÚ pokračoval v meteorologickej a hydrologickej službe, ktoré pôsobili na území Slovenska približne od polovice 19. storočia. Činností, ktoré SHMÚ vykonáva a zabezpečuje, je niekoľko. SHMÚ monitoruje kvantitatívne a kvalitatívne parametre stavu ovzdušia a vôd na území Slovenskej republiky, zhromažďuje, overuje, hodnotí, archivuje a interpretuje údaje a informácie o stave a režime ovzdušia a vôd, popisuje deje v atmosfére a hydrosfére, tvorí a vydáva meteorologické a hydrologické predpovede, výstrahy a informácie.

Po prezentácii teoretických poznatkov a faktov o činnosti SHMÚ si žiaci prezreli meteorologickú záhradku v areáli ústavu. Tu mali možnosť vidieť meteorologické meracie prístroje a ich činnosť im priblížil výklad odborného pracovníka ústavu.

Exkurzia bola bohatá na informácie, ktoré žiaci môžu využiť na hodinách fyziky alebo geografie.

Mgr. Alexandra Mrižová