V predvianočnej Viedni

Naše prvé kroky viedli na nádvorie letného cisárskeho sídla Schönbrunn, kde sa každoročne konajú vianočné trhy. Honosnosť zámku ešte podčiarkla farebnosť vianočnej výzdoby, ktorá na nás vdýchla čaro blížiacich sa sviatkov. Malebné stánky plné milých drobností vyzdobené všakovakými svetielkami predstavili vianočnú dedinku, ktorej návštevu spríjemňovali jemne znejúce koledy.

Na Námestí Márie Terézie sa žiaci začali oboznamovať s dokonalou viedenskou architektúrou, inšpirovanou talianskou renesanciou nielen z exteriéru, ale mohli si obzrieť aj nádherný interiér budovy Umelecko-historického múzea. Navštívili expozície egyptsko-orientálnej zbierky, ktorá je považovaná za jednu z najvýznamnejších zbierok svojho druhu na svete. Nachádza sa tu viac než 12 000 exponátov datovaných do obdobia až 4000 r. pred Kristom. Obzreli si tiež takmer 2500 objektov z obdobia antiky a iné zaujímavosti.

Exkurzia pokračovala prehliadkou exteriéru bývalej cisárskej rezidencie – Hofburg, ktorú tvorí množstvo budov, krídel, sôch, nádvorí a brán zaberajúcich pomerne rozsiahlu časť viedenského centra. Žiaci sa z výkladu mohli dozvedieť mnohé zaujímavosti z bohatej histórie aj zo súčasnosti.

Vizuálny zážitok z neopakovateľnej vianočnej výzdoby na jednej z najluxusnejších ulíc v Európe Kohlmarkt nás priviedol ku Katedrále sv. Štefana, kde žiaci mali možnosť spoznať veľkoleposť gotickej architektúry aj prostredníctvom netradičného svetelného predstavenia, ktoré sa v tom čase v chráme konalo.

Posledným cieľom exkurzie bola návšteva trhu Christkindlmarkt pred Novou Radnicou, kde sa nasýtili všetky naše zmysly: oči bohatou vianočnou výzdobou, uši príjemnou hudbou a ostatné vôňou a chuťou miestnych špecialít.

Všetci sme sa vracali domov síce unavení, ale aj očarení duchom Vianoc a plní nových zážitkov.

PhDr. Annamarie Mikulová