Vianoce, Vianoce prichádzajú, spievajme, priatelia...

Ako žiaci hovoria – Vianoce už prišli, lebo ich môžeme vnímať všetkými zmyslami – hlavne „voňajú“, keď sa v školskej kuchynke pečú a zdobia medovníky, keď sa pripravujú dobroty na besiedky, večierky alebo predvianočné posedenia. Na posledných triednických hodinách sa v predsviatočnej atmosfére zbilancuje kalendárny rok, porozdávajú sa darčeky, porozpráva sa o posolstvách Vianoc, vianočných zvykoch, popočúvajú sa pôsobivé vianočné koledy.

Vianoce sú tu pre nás, pre našich blízkych..., pre lásku, pre šťastie, pre ľudské požehnanie...

Prajeme Vám všetkým – deťom, rodičom, zamestnancom školy KRÁSNE, ŠŤASTNÉ A VESELÉ VIANOČNÉ SVIATKY!

Po prázdninách sa opäť stretneme v škole. Žiaci – 8. januára 2015 (štvrtok), zamestnanci – 7. januára 2015 (streda).

Mgr. Libuša Balážová



7 zaujímavostí o Vianociach

 

Ježiško či Santa Claus?

Viete, že len na Slovensku, v Česku, Maďarsku a v Rakúsku nosí darčeky Ježiško? V Rusku obdarúva Dedo Mráz, v Anglicku Father Christmas, v Nemecku Weihnachtsmann. V Škandinávii a v USA rozváža darčeky na sobom záprahu Santa Claus.

 

Kde býva Santa?

Na Santa Clausa si robia nároky všetky európske severské krajiny. Podľa Nórov býva v ich meste Dröbak, má tam dokonca vlastný poštový úrad, kam mu píšu deti prosby o darčeky. Švédi sú presvedčení, že žije v ich mestečku Mora. Dáni veria, že Santa Claus žije v Grónsku a Fíni, že jeho domovom je osada Rovaniemi za polárny kruhom.

 
Odkiaľ je stromček?

Tradícia ozdobovania stromčekov pochádza z Nemecka. Jedna z prvých správ o vianočnom stromčeku je v brémskej kronike z roku 1570. Jedľu zdobili cukrovinky, ďatle a kvetiny z papiera. Vianočné stromčeky sa najskôr udomácnili v cechových a remeselníckych domoch. Ozdobovali ich jabĺčkami, perníkmi a orechmi.

 

Vianočné pozdravy

Vznik vianočných pohľadníc sa pripisuje Henrymu Coleovi. Tento riaditeľ múzea v Londýne koncom roka 1843 zabudol poslať svojim známym tradičné listy so želaním všetkého dobrého, preto zobral obrázok s vianočným motívom, dal ho vytlačiť na papier, a tak rozoslal do sveta prvé pohľadnice.

 

Vianočné gule

Neodmysliteľné ozdoby vianočného stromčeka – sklenené gule majú už vyše storočnú tradíciu. V roku 1889 si ich výrobu patentoval Francúz Pierre Dupont. Najskôr vyrábal jednofarebné fúkané gule z jemného skla a zakrátko rozšíril sortiment aj o farebné, s ornamentmi, hviezdičkami, vločkami či s kresbami kvetov.

 

Naj... vianočný hit

Titul najpredávanejšej vianočnej piesne si vyslúžila skladba "Do They Know It´s Christmas" v podaní Band Aid. Vianočný hit, ktorý v roku 1984 napísal sir Bob Geldof, sa stal symbolom boja proti hladomoru v Etiópii.

 

Tichá noc v 300 jazykoch

Najznámejšia vianočná koleda má už 200 rokov a spieva sa v 300 rôznych jazykoch. Po prvýkrát zaznela na Vianoce v roku 1818 v kostolíku v rakúskom Oberndorfe. Text napísal duchovný Joseph Mohr  a učiteľ Franz Gruber skomponoval melódiu.