Výlet do Technického múzea vo Viedni

Štvrtok 19. februára 2015 bol pre žiakov  9.A Adama Mikulu, Adama Herdu a Dávida Moleka neobyčajný. Školské lavice a učebnice vymenili za zaujímavú exkurziu do Technického múzea vo Viedni, ktorú si ako víťazi zábavnej súťaže z fyziky naozaj zaslúžili. Tu mali možnosť vyskúšať si na vlastnej koži výdobytky vedy a techniky, ktoré už dôverne poznajú z vyučovacích hodín fyziky a techniky. Najviac ich zaujala výroba elektriny, zdvíhanie ťažkých predmetov pomocou kladky, zapájanie rôznych elektrických obvodov, vytváranie elektromagnetizmu, dôkaz o rotácii zemegule – Foucaultovo kyvadlo a veľa ďalšieho. Mnohé z fyzikálnych javov i technických objavov ich natoľko zaujali, že všetky exponáty ani nestihli prebádať. Skonštatovali teda, že sa do múzea ešte určite vrátia.

Sladkým bonbónikom bola návšteva čokoládovne v Kitsee. Tu žiaci videli spracovanie kakaa a výrobu čokolády, ktorú mali možnosť aj ochutnať, a tak sa večer vracali domov posilnení nielen sladkými maškrtami, ale aj zaujímavými poznatkami, ktoré ich iste posunú ďalej v ich ceste za poznaním.

Martinka Halmová, žiačka 9.B triedy, je tiež víťazkou tejto súťaže, no nemohla sa exkurzie zúčastniť.

PhDr. Annamarie Mikulová