Beseda so Zuzanou Kuglerovou a Ondrejom Kalamárom

Obaja autori boli zábavní, vedeli rozpútať živú diskusiu a detských divákov zaujať natoľko, že ich bombardovali otázkami aj po uplynutí času vyhradeného na besedu.

Zuzana Kuglerová, rodáčka z Bratislavy, je autorkou mnohých literárnych diel. Píše poéziu, prózu. Orientuje sa na povesti i historické romány. Založila a vydáva detský časopis Dúha, pracovala ako učiteľka a knihovníčka. Je milovníčkou literatúry a dejepisu, fascinuje ju obdobie starých Slovanov. Prvý román napísala už ako piatačka na základnej škole. Zbožňuje svoju rodinu, svojich domácich miláčikov – psy, mačky a andulky a jej vášňou je cestovanie.

Zvolenčan Ondrej Kalamár píše poéziu pre dospelých s detskou dušou, aforizmy, bonmoty a sentencie. Pracoval ako mechanik, kamenár a v súčasnosti pôsobí v oblasti obchodu a reklamy. Jeho knižky sú mimoriadne bystré a vtipné. Vlastní zbierku unikátnych kravát. Každá z nich je skrášlená originálnou maľbou známej osobnosti. Avšak kravaty nemá vystavené vo vitrínach, používa ich ako extravagantné doplnky odevu. Na besedu prišiel „s Danielom Hevierom na krku“ ako sám vtipne poznamenal. Prezradil tiež, že celkovo má vo svojej kravatovej zbierke asi 14 originálnych kúskov.

Žiaci mali možnosť osloviť autorov s akoukoľvek otázkou. Obaja im ochotne a s úsmevom odpovedali. Zároveň sa mohli započúvať do autorského čítania, pretože každý z umelcov im prečítal i krátku ukážku z vlastnej tvorby. Počas rozprávania si deti prelistovali knižky, ktoré hostia so sebou priniesli. Najväčším prínosom pre prítomných bola možnosť nahliadnuť do života spisovateľov a predovšetkým do sveta ich fantázie.

Dúfame, že prvé stretnutie so Zuzanou Kuglerovou a Ondrejom Kalamárom určite nebolo posledné.

Mgr. A. Mrižová, Mgr. M. Sedláčeková