Piataci s ôsmakmi videli, zažili, vyrobili a všeličo sa dozvedeli...

Ich prvou zastávkou bola obec sv. Anton, ležiaca južne od Banskej Štiavnice pod vrchom Sitno. V nej navštívili barokovo-klasicistický Kaštieľ sv. Anton (známy aj ako Antol či Koháriovský kaštieľ) s rozsiahlym anglickým parkom. Prevažná časť jeho sál a chodieb si zachovala pôvodný interiér z obdobia baroka, rokoka a empíru. Od roku 1985 je evidovaný ako národná kultúrna pamiatka. Žiaci sa dozvedeli, čo sa o kaštieli traduje. Jeho stavba vraj symbolizovala kalendárny rok – má 4 brány (= ročné obdobia), 12 komínov (= mesiacov), 52 izieb (= týždňov) a 365 okien (= dní). Prezreli si súčasné expozície múzea, podávajúce prehľad o dobovom bývaní šľachty (spoločensko-reprezentačné miestnosti, slohový nábytok z 18. – 19. storočia, svietidlá, nástenné maľby, umelecké predmety a iné), ako aj o vývine lesníctva a poľovníctva na Slovensku. Zaujala ich tiež izba tapetovaná dobovými ilustráciami z francúzskych humoristických časopisov, poľovnícke zbrane a trofeje, lesnícke nástroje a  exponáty mnohých zvierat.

Po prehliadke kaštieľa sa presunuli do historického centra Banskej Štiavnice. Zavítali do zábavnej krajiny Terra Permonia (Zem Permoníkov) – špecifickej tvorivej dielne – zameranej na techniku a vynálezy. Piataci aj ôsmaci sa v nej učili pracovať s rôznymi technickými zariadeniami. Traja veselí lektori im najprv prakticky predviedli, ako jednotlivé prístroje fungujú. Po odbornej inštruktáži sa naše deti s nadšením pustili do práce. Robili si nákresy, pílili, orezávali, farbili, ohýbali, brúsili, vŕtali, lepili aj zvárali. Z rôznych materiálov si vyrobili menovky, srdiečka, zvieratá, papierové masky, škatuľky a všakovaké suveníry pre svojich rodičov aj kamarátov. Pozornosť všetkých upútala tzv. „Mašinkáreň“ – modely vláčikov v pohybe na ploche takmer 20 m. Mnohí si prišli na svoje vo „Fosforovni“ – miestnosti zameranej na hru s vlastným tieňom. 

Našou poslednou zastávkou bolo Geologické múzeum. V ňom sme získali mnoho nových informácií z oblasti geológie a mineralógie. Prezreli si zbierky vzácnych horninových vzoriek, minerálov, kameňov rôznych skupín, farieb i veľkostí.
 

V dobrej nálade, plní skvelých zážitkov z vydarenej exkurzie sme sa podvečer vrátili späť domov.

Mgr. M. Sedláčeková, Mgr. S. Schmizingová