Stretnutie s Toňou Revajovou

Toňa Revajová
je Slovenka pochádzajúca z Poľska. Narodila sa v meste Katovice, kde žila tri roky. Jej ďalšie roky sa spájajú so Slovenskom. Po skončení Strednej všeobecnovzdelávacej škole v Žiline pracovala ako učiteľka, odborná referentka a redaktorka vo viacerých periodikách. Z nemčiny a češtiny prekladala seriály pre dabingové štúdio. Deťom prezradila, že v súčasnosti rediguje detské knihy i beletriu pre vydavateľstvo Ikar a Slovart. Predstavila im svoje úspešné knižky, ktoré spája hlavná hrdinka Johanka Johanka v Zapadáčiku, Zlom väz, Johanka, Tvoja Johanka. Okrem nich porozprávala aj o dielach pre starších čitateľov – Denník Majky z majáka, Denis a jeho sestry. Otázok od našich besedujúcich bolo neúrekom. Zaujímalo ich, čo autorku inšpiruje pri písaní, ako dlho jej trvá napísanie knihy, čomu sa venuje, keď práve nepíše, či má deti ... Boli milo prekvapení, pretože pani Revajová im ochotne odpovedala. Zistili, že spisovateľkou sa chcela stať už v 3. triede ZŠ, svoje prvé príbehy mala dlho odložené v škatuli na povale rodičovského domu až do chvíle, kým ich jej brat nespálil s nepotrebnými vecami. Inšpiráciu čerpá z každodenného života, príhod, ktoré zažila so svojím synom a vnúčatami. K jej záľubám okrem samotného písania patrí cestovanie a fotografovanie. Na jej záberoch dominuje morská hladina, kôra stromov, prírodné úkazy... Knihy vo finálnej podobe pred vydaním nedáva čítať nikomu, dokonca ani vlastným vnúčatám.

Po zodpovedaní všetkých zvedavých otázok pani Revajová napísala deťom venovania do prinesených knižiek a pamätníčkov.

Príjemne naladení sme sa vrátili späť do školy.

Mgr. M. Sedláčeková