Tradično-netradičné vyučovanie biológie v piatom ročníku

Počas hodín, v ktorých žiaci prezentujú svoje práce či projekty, má učiteľ uľahčenú prácu, pretože samotný prezentujúci žiak sa stáva učiteľom a vysvetľuje učivo žiakom. Žiačka 5.C Lívia Vargová priniesla k svojmu projektu aj živé rastliny pšenice (obilniny), maku a repky olejky (olejniny), či cukrovej repy (okopaniny). Žiačky Miriam Bajzíková a Alexandra Bajzíková (5.C) sa zúčastnili školského a žiaci Martin Babala a Martin Galbavý (5.A) školského aj okresného kola biologickej olympiády, kategória E, kde obaja získali tretie miesta, hoci táto kategória je až od šiesteho ročníka.

Chcela by som vyzdvihnúť aj praktickú stránku piatakov. Niektoré žiačky 5.C a 5.B vysadili pri učiteľskom vchode záhon aksamietnic (garafie), čím skrášlili areál našej školy. Posledný preberaný tematický celok v predmete biológia: „Život na poliach a lúkach“ opisuje človekom najviac zasiahnuté ekosystémy, do ktorých môžeme zaradiť aj záhrady. Žiačky nám „zasiahli“ do ekosystému školskej záhrady tak, že ju úplne zmenili a vysadili do nej nové kvitnúce rastlinky. Tým sa okrem skrášlenia školy zabezpečí aj prísun väčšieho množstva kyslíka, ktoré rastlinky počas fotosyntézy vyprodukujú.

Mgr. Silvia Schmizingová