Život včiel
Včela je verná svojmu kvetu. To je veľmi dôležitý poznatok. Preletovaním z kvietka na kvietok saje sladký nektár a pomocou chĺpkov na svojom tele prenáša peľ z kvetu na kvet. Po opelení a oplodnení sa kvety premenia na plody – dôležitú súčasť potravy pre človeka a živočíchy. Aj iný hmyz opeľuje: motýle, čmele, muchy. Čmele, motýle a muchy ale nie sú verné. Peľ z jablone sa nehodí na kvet hrušky či púpavy. Plody z neopelených kvetov nevzniknú. Keď sa ale vyhrnie 30-50 tisíc včiel z jedného úľa na jablone, úroda jabĺk je zaručená. Alebo hrušiek?
 

Včely si treba vážiť, netreba sa ich báť a zabíjať ich. Veď každá včielka sa počas svojho krátkeho, niekoľkotýždňového života, upracuje k smrti či už ako čistička, krmička, dojčička alebo lietavka.

Veľkou záhadou je aj to, ako včela vie, čo a kedy má robiť. Ako vie, že na 21. deň svojho života vyletí z úľa a premení sa na lietavku? Je to inštinkt? Vývoj? Plne vyvinuté krídla, ktoré boli dovtedy slabé a neschopné letu? Ako včela vie, koľko otáčok pod akým uhlom má urobiť, aby svojim spolupútničkám odovzdala informácie o vzdialenosti a množstve potravy? Na včelu človek ešte nedorástol, lebo na tieto otázky doteraz neprišiel, hoci za objav včelích tancov bola v roku 1973 udelená Nobelova cena.

Posledná otázka: Viete, čo robia včely v zime?  a) spia     b) nespia

Nespia. Sú zhromaždené v úli v chumáči, pričom postupne jedia všetky zásoby, ktoré majú v úli. Včelár musí dávať dobrý pozor, aby pri odoberaní medu zobral len toľko, koľko majú včely navyše. Keď sa v zime oteplí, rýchlo vyletia. Aj ony musia chodiť na toaletu. A predsa to neurobia do svojho úľa. Čističky takéto upratovanie nemajú v zime v náplni práce.

Beseda s pánom včelárom bola veľmi poučná a na konci aj sladká. Žiaci mohli ochutnať poklad vytvorený včelami – zdroj cukrov a energie – med. 

Mgr. Silvia Schmizingová