Biológia v 7. C triede
V 7. C triede žiak Raffaelo Topič priniesol na hodinu pri preberaní cievnej (obehovej) sústavy srdce z jeleňa. Srdce tohto krásneho zvieraťa je veľmi podobné ľudskému, akurát je o dosť väčšie. Žiaci mohli vidieť všetky dôležité časti: dve predsiene a dve komory, dvojcípu a trojcípu chlopňu, časti dôležitých ciev – pľúcnice a aorty, tak isto i vencovité tepny vyživujúce srcde. Všetko porovnávali s obrázkom v učebnici.

Vylučovaciu sústavu sme si doplnili rozrezaním a preskúmaním obličky z diviaka. Aj tá je väčšia ako u človeka. Bola na nej dobre viditeľná kôra aj dreň, obličková panvička a kúsok močovodu. V tomto prípade bolo aj cítiť, načo obličky slúžia – filtruje sa tu krv od nečistôt a nežiaducich látok a tvorí sa moč.

Zatiaľ posledná zaujímavá hodina sa konala pri hormonálnej sústave. Žiak Mário Skala má osobnú skúsenosť s aplikovaním rastového (somatotropného) hormónu. V špeciálnej chladiacej taške priniesol do školy prístroj, pomocou ktorého sa môže do tela zavádzať rastový hormón, ktorý mu pomôže vyrásť. Mali sme možnosť vidieť výdobytky techniky a lekárstva, ktoré dokážu veci v minulosti nemožné. Mário veľmi pútavým spôsobom vysvetlil, ako sa prístroj používa, dokonca nám predviedol, ako sa hormón aplikuje do stehenného svalu.

Aj takýmto praktickým spôsobom sa deti lepšie priblížia k častokrát pre nich náročnému učivu. Obom chlapcom ďakujeme.

Mgr. Silvia Schmizingová