10. medzinárodná konferencia – Školské knižnice ako informačné a kultúrne centrá škôl
Po analýze stavu školských knižníc venovala Mgr. Rozália Cenigová pozornosť realizovaným projektom na podporu čítania, vyhodnotila projekt Záložka do knihy spája školy. Poďakovala všetkým školám, ktoré sa doň zapojili. Po nej vystúpili so svojimi príspevkami: Július Lomenčík (Filozofická fakulta Univerzity Mateja Bela,Banská Bystrica), Olga Pavlásková (Gymnázium Jaroslava Heyrovského, Praha, ČR), Lenka Jankovičová (Škola pre mimoriadne nadané deti a Gymnázium, Bratislava).

V ďalšej časti konferencie boli slávnostne ocenení víťazi „Súťaže o najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“ k Medzinárodnému dňu školských knižníc  26. 10. 2015. Do celoslovenského projektu sa prihlásilo 280 školských knižníc v základných školách a stredných školách s celkovým počtom 51 287 účastníkov podujatí. Víťazom celoslovenského projektu venovala Slovenská pedagogická knižnica knižné publikácie v celkovej sume 2 000 € do ich školských knižníc.

Po ocenení nasledovala prezentácia čitateľských workshopov v podaní Kláry Smolíkovej z Prahy. Po jej vystúpení predstavili svoju činnosť, zrealizované aktivity a plány do budúcna víťazné školské knižnice – Základná škola V. Beniaka s Materskou školou, Chynorany, Stredná odborná škola hotelových služieb a obchodu, Nové Zámky. Celá konferencia sa niesla v znamení aktuálnych informácií, inšpiratívnych podnetov, pútavých podujatí a nápadov využiteľných v knihovníckej praxi.

Mgr. M. Sedláčeková, Mgr. A. Mrižová