Deň otvorených dverí v topoľčianskom archíve
Privítala nás pracovníčka archívu, ktorá nás sprevádzala po celej budove. Najskôr žiakom pustila audiovizuálnu prezentáciu o vzniku, dejinách a súčasnosti topoľčianskeho archívu, potom im ukázala vo vitrínkach najstaršie uchované listiny. No a na záver žiaci nahliadli do archívnych depotov, kde sa ukrývajú tisíce starých listín.

Bola tu nainštalovaná výstava k dejinám Gymnázia v Topoľčanoch, ktoré vzniklo v roku 1936, čiže oslavuje 80. výročie svojho vzniku. Žiaci na fotografiách mohli uvidieť všetkých riaditeľov Gymnázia od roku 1936-2016. Spoznali iba jedného, a to pána profesora Dušana Jedináka. Potom uvideli staré tablá absolventov Gymnázia, kde sme spoločne spoznali, napr. arcibiskupa Jána Sokola, herca Jozefa Pauloviča, premiéra Roberta Fica a iných známych rodákov.

Na spiatočnej ceste si žiaci trošku oddýchli v tieni stromov v Mestskom parku, unavení od tepla a od 4 kilometrovej túry, ale zase obohatení o nové pojmy, ako je archív, archivár, depot, listina, armáles, sme sa šťastlivo vrátili do školy.

Mgr. Andrea Rybanská