Exkurzia Bojnice a Veľké Bielice

Z expozície praveku sme sa presunuli na bojnické námestie, kde sme sa počas prestávky občerstvili, aby sme mohli pokračovať prehliadkou ZOO záhrady.

ZOO Bojnice je najstaršia zoologická záhrada na Slovensku. Vznikla v päťdesiatych rokoch minulého storočia a jej začiatok a poloha sú úzko späté s Bojnickým zámkom. ZOO Bojnice bola založená na návrh pracovníkov Bojnického zámku a pre verejnosť bola otvorená v roku 1955. V súčasnosti na ploche 41 ha chová a vystavuje vyše 400 druhov zvierat a okolo 2 500 jedincov. Žiaci mali možnosť pozorovať i najvzácnejšie chované zvieratá, medzi ktoré patrí  mačiak Rolowayov  (Cercopithecus roloway) – jeden z 25 najohrozenejších primátov sveta, bongo horský (Boocercus euryceros isaaci),  takin zlatý (Budorcas taxicolor bedfordi).

Poslednou zastávkou našej exkurzie bola Hvezdáreň Veľké Bielice, kde bola pozornosť žiakov sústredená na miesto a význam Slnečnej sústavy z hľadiska štruktúry vesmíru a historického vývoja názorov a pozorovaniu Slnka.

Program exkurzie sa návštevou hvezdárne vyčerpal a všetci sme sa v popoludňajších hodinách vrátili domov. Na exkurzii sme si doplnili vedomosti z viacerých predmetov – biológie, fyziky, geografie. Tešíme sa na ďalšiu spoločnú exkurziu či výlet.

Mgr. Tomáš Kováčik