Avari a Slovania na sever od Dunaja
Naši žiaci zo 7. A triedy navštívili túto výstavu vo štvrtok 13. októbra  2016. Mohli sa oboznámiť so životom dvoch rozdielnych etník, ktoré mali odlišné a na istý čas aj spoločné osudy: Slovania  ̶  roľníci a Avari  ̶  bojovníci.

Žiaci si prezreli predmety, ktoré sú staré viac ako tisíc rokov, napr. zlaté šperky, ozdoby, zbrane, nádoby, poľnohospodárske náradie, no azda najviac ich fascinoval hrob avarského bojovníka, ktorý je pochovaný aj so svojím koňom (kostra človeka a koňa). Dozvedeli sa zaujímavosť, že keď zomrel avarský bojovník, jeho koňa neusmrtili mečom, ale dali mu vypiť nápoj z Tisu obyčajného, ktorý je prudko jedovatý. Čiže koňa otrávili a až potom ho uložili do hrobu spolu s človekom.

Táto výstava obohatila žiakov o nové vedomosti z dejepisu. Už sa, samozrejme,  7. A teší na to, kedy pôjdeme v novembri na výstavu o Turkoch.

Mgr. Andrea Rybanská