Šiestaci vo Vrátnej doline
Vo štvrtok 12. júna 2017 sme sa vybrali na výlet do Jánošíkových dier, ktoré sa nachádzajú v pohorí Mala Fatra. Bolo krásne slnečné počasie, nič nám nebránilo ísť na túru. Vybrali sme si malý okruh. Náučný chodník Diery.Túra trvala asi 3 hodiny, rebríky boli náročné, príroda okolo nádherná. Do autobusu sme sa vrátili šťastní a plní krásnych zážitkov. Ubytovali sme sa v hoteli Boboty vo Vrátnej doline a tešili sa z hotelového bazéna, kde sme sa dostatočne vybláznili.

Druhý deň ráno po raňajkách sme odišli do Budatína, kde sme si boli pozrieť hrad. Súčasťou Budatínskeho hradu je nová stála expozície drotárstva. Tá je jedinou špecializovanou expozíciou svojho druhu na svete. Prostredníctvom historických artefaktov z drôtu a plechu, dobových dokumentov, fotografií a výtvarných prác z unikátnej drotárskej zbierky Považského múzea, predstavuje históriu i materiálne prejavy pôvodného remesla od jeho vandrovných počiatkov až po továrenskú výrobu, približuje podnikateľské úspechy slovenských drotárov v cudzine i remeselný fortieľ, ktorý ich preslávil po celom svete. Po obede sme sa zastavili v Žiline, pozreli sme si centrum a nádherné žilinské námestie.

Cestou domov sme sa zastavili v Rajeckej Lesnej, kde sa nachádza Slovenský betlehem. Slovenský betlehem v Rajeckej Lesnej vytvoril majster Jozef Pekara, ktorý začal na tomto diele pracovať v roku 1980. Nádherná expozícia nezobrazuje iba Kristovo narodenie v meste Betlehem a jeho život, ale aj dejiny slovenského národa. Scéna Božieho narodenia sa nachádza uprostred diela a je začlenená do obce Rajecká Lesná. Okolo nej sú zastúpené všetky slovenské regióny svojimi najznámejšími miestami a pamiatkami. Hrady Devín, Bratislava, Trenčín, Orava, katedrály v Nitre, Trnave, Spišskej Kapitule, Košiciach a ďalšie. V pozadí sa týči Kriváň, jeden z tatranských štítov, ktorý je symbolom slovenskej krajiny. Celé dielo je 8,5 m dlhé, 2,5 m široké a 3 m vysoké. Spolu je tu rozmiestnených cca 300 postáv, z ktorých sa polovica pohybuje.

Posledná zastávka na ceste domov bola dedinka Čičmany s nádhernými maľovanými domami. Rázovitá obec leží v kotline Strážovských vrchov, takmer pri prameni rieky Rajčianky. Obec je známa starobylou a unikátnou architektúrou – maľovanými zrubovými drevenicami. Pre ich záchranu bola dolná časť obce vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Obec je zaujímavá aj ľudovým krojom a výšivkami z geometrickou ornamentikou.

Mgr. Branislava Lukáčiková