Skalné obydlia (exkurzia)
Boli sme svedkami toho, že skalné obydlia v tejto obci (vysunutá expozícia Tekovského múzea) sú skutočným európskym unikátom, úžasnou pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry. Zaujalo nás, že vďaka sopečnej činnosti v období treťohôr sú skalné obydlia z materiálu, ktorý sa ľahko opracováva železnými nástrojmi. Staviteľstvo a kamenárstvo bolo kedysi hlavným zdrojom obživy. Navyše sa do skalných stien hĺbili miestnosti, ktoré čiastočne slúžili na bývanie ako aj hospodárske priestory. Mali sme jedinečnú príležitosť nahliadnuť do interiérov usadlosti, ktorá pozostáva z troch objektov. Pôvodne ju obývali tri samostatné rodiny a až v 70. – 80. rokoch 20. storočia celá usadlosť patrila jednej rodine.

Po obednej prestávke sa žiaci presunuli do Atlantis Center v Leviciach. Pre žiakov už bolo pripravené vzdelávacie a zážitkové učenie, interaktívny program zameraný na chemické, matematické a fyzikálne javy a zákony v každodennom živote. O tom, že zákony prírody fungujú neomylne sa mohli žiaci presvedčiť na vlastnej koži. Za všetky aktivity spomenieme hru pri bublinách, meranie hluku, sily či vzdialenosti, hru so žeriavom a fúrikom na stavbe. To však zďaleka nebolo všetko. Žiaci na palube Titanicu sa ocitli zoči-voči osudu ako potápajúci sa pasažieri. Pomocou hier pochopili svet robotiky, myslenie robotov a správnu komunikáciu s nimi v programe Umelá inteligencia. Vyskúšali si jazdu na segwayi. Prostredníctvom 9D simulátora sa žiaci mali možnosť ponoriť do virtuálneho sveta plného zážitkov či adrenalínovej jazdy. Ďakujeme za množstvo neopakovateľných zážitkov.

Mgr. Martina Žáková