Deň očami nevidiaceho
Žiaci 7. A, 6. B a 6. D si pre pána Farkaša pripravili množstvo zvedavých otázok. Pýtali sa na bežné činnosti ako napríklad varenie, domáce práce, zamestnanie, pohyb po meste, cestovanie, ktoré vidiaci ľudia vykonávajú bez väčších ťažkostí. Avšak pre nevidiaceho sú tieto aktivity veľakrát náročnými a vyžadujú si veľké úsilie a cvik. Pán Farkaš s úsmevom odpovedal na všetky otázky našich žiakov, nerobila mu problém nijaká zvedavosť našich detí. Žiaci si mali možnosť prelistovať knižky písané Braillovým písmom, skúšali hmatom rozoznávať jednotlivé písmená a zistili, že to nie je také jednoduché ako si mysleli. Najväčším magnetom pre žiacke oči bol počas besedy vodiaci psík pána Farkaša.

Žiaci sa dozvedeli veľa zaujímavých informácií o výcviku vodiaceho psa, o tom, akým spôsobom sa psík dostane k majiteľovi a aký je život nevidiaceho so psím partnerom. O schopnostiach vodiaceho psa sa žiaci presvedčili sledovaním praktických ukážok, ktoré predviedol pán Farkaš so svojim belgickým ovčiakom. Vydával rôzne povely, ktoré psík s radosťou, ale aj vážnosťou vodiaceho psa bez akýchkoľvek zaváhaní vykonal. Beseda mala u žiakov veľký úspech a neradi sa lúčili s pánom Farkašom a jeho psíkom.

Ďakujeme Tribečskej knižnici za pozvánku na besedu a množstvo veselých zážitkov, ktoré by bez ich spolupráce nevznikli. Tešíme sa na ďalšie zaujímavé podujatia.

A nezabudnite, že duchovná veľkosť môže každú telesnú chybu urobiť neviditeľnou.

Mgr. Alexandra Mrižová