Predvianočná Viedeň

Naše prvé kroky viedli na nádvorie letného cisárskeho sídla Schönbrunn, kde sa každoročne konajú vianočné trhy. Honosnosť zámku ešte podčiarkla farebnosť vianočnej výzdoby, ktorá na nás vdýchla čaro blížiacich sa sviatkov. Malebné stánky plné milých drobností vyzdobené všakovakými svetielkami predstavili vianočnú dedinku, ktorej návštevu spríjemňovali jemne znejúce koledy.

Prechádzkou cez pôvodný rozsiahly „Schönbrunnský“ park sme sa dostali do Technického múzea vo Viedni, kde si žiaci mohli pozrieť pokrok technických vynálezov od starých čias až po dnes. Retro expozíciu domácich spotrebičov, pracovných zariadení, hudobných nástrojov, zdravotníckych pomôcok, lietadiel, kočiarov, vlakov a iných mobilných zariadení, masmediálnych  výrobkov a mnoho iného ešte spestrili interaktívne zariadenia, kde si mohli vyskúšať fyzikálne  javy súvisiace s pohybom, magnetizmom, ai.

Popoludní sme sa presunuli na Námestie Márie Terézie, kde sa žiaci začali aj prostredníctvom výkladu oboznamovať s dokonalou viedenskou architektúrou, inšpirovanou talianskou renesanciou. Prehliadkou exteriéru bývalej cisárskej rezidencie – Hofburg, ktorú tvorí množstvo budov, krídel, sôch, nádvorí a brán zaberajúcich pomerne rozsiahlu časť viedenského centra sme sa pomaly presúvali cez najluxusnejšie ulice Viedne, Kohlmarkt a Graben. Vizuálny zážitok z neopakovateľnej vianočnej výzdoby nás priviedol ku Katedrále sv. Štefana, kde žiaci mali možnosť spoznať veľkoleposť gotickej architektúry.

Posledným cieľom exkurzie bola návšteva trhu Christkindlmarkt pred Novou Radnicou, kde sa nasýtili všetky naše zmysly: oči bohatou vianočnou výzdobou, uši príjemnou hudbou a ostatné vôňou a chuťou miestnych špecialít.

Všetci sme sa vracali domov síce unavení, ale aj očarení duchom Vianoc a plní nových zážitkov.

PhDr. Annamarie Mikulová