Zlatý vek Peterhofu

Unikátom medzi exponátmi bol cársky trón, ktorý bol mimo územia Ruska vystavený iba v USA. Máloktorí panovníci sa zapísali do dejín Ruska tak ako Peter I. Veľký (1682 – 1725) a Katarína II. Veľká (1762 – 1796).

Ruský imperátor Peter I. svojou politikou otvoril Rusko Európe. Jeho najväčším dielom bolo založenie nového hlavného mesta St. Petersburgu, ktoré sa stalo oknom do Európy, živým kotlom miešania ruskej a západoeurópskej kultúry. V okolí nového hlavného mesta vyrástli nové paláce a jedným z nich bol aj Peterhof. Na politiku Petra Veľkého nadviazala aj Katarína Veľká. Obdobie vlády týchto dvoch panovníkov pozdvihlo Rusko ako európsku veľmoc zasahujúcu v neskorších obdobiach aj do osudov slovenských dejín. Výstava je prezentáciou dejín paláca Peterhof počas vlády ruských vladárov v 18. storočí.

Našim deťom sa najviac páčila soška obľúbeného psa Kataríny II. - malého talianskeho chrtíka - Zemiry, ktorého si dala zvečniť po jeho smrti. Dozvedeli sa, psík je vyrobený z veľmi krehkého porcelánu, čo z neho robí najdrahší exponát výstavy.

Okrem spomínaných skvostov mali možnosť vidieť aj originálne obrazy známeho slovenského maliara Martina Benku.

Odkaz na záver: Navštíviť túto výstavu sa určite oplatí!

Mgr. M. Sedláčeková, PhDr. A. Mikulová