Viedeň 2019

Naše prvé kroky viedli na nádvorie letného cisárskeho sídla Schönbrunn, kde sa každoročne konajú vianočné trhy. Honosnosť zámku ešte podčiarkla pestrosť výzdoby, ktorú príjemne dopĺňali vianočné koledy.

Prechádzkou cez pôvodný rozsiahly „Schönbrunnský“ park sme sa dostali do Technického múzea vo Viedni, kde si žiaci mohli pozrieť pokrok technických vynálezov od starých čias až po dnes. Retro expozíciu domácich spotrebičov, pracovných zariadení, hudobných nástrojov, zdravotníckych pomôcok, lietadiel, kočiarov, vlakov a iných mobilných zariadení, masmediálnych výrobkov a mnoho iného ešte spestrili interaktívne zariadenia, kde si mohli vyskúšať fyzikálne javy súvisiace s pohybom, magnetizmom. Žiaci sa tiež zapojili do aktuálne prebiehajúcej interaktívnej výstavy určenej pre filmárov a filmových fanúšikov.

Popoludní sme sa presunuli na Námestie Márie Terézie, kde sa žiaci začali aj prostredníctvom výkladu oboznamovať s dokonalou viedenskou architektúrou, inšpirovanou talianskou renesanciou. Prehliadkou exteriéru bývalej cisárskej rezidencie – Hofburg, v ktorej sa nachádzajú rôzne múzeá, napríklad Múzeum cisárovnej Sissi - tu boli žiaci oboznámení s rozsiahlou zbierkou vzácnych exponátov zo života cisárovnej. Videli tiež Jazdeckú školu Lipicánov i Švajčiarsku bránu, kadiaľ sme sa pomaly presúvali cez najluxusnejšie ulice Viedne, Kohlmarkt a Graben. Nádherná vianočná výzdoba nás priviedla ku Katedrále sv. Štefana, kde žiaci mali možnosť spoznať veľkoleposť gotickej architektúry.

Posledným cieľom exkurzie bola návšteva trhu Christkindlmarkt pred Novou Radnicou, kde sa nasýtili všetky naše zmysly: oči bohatou vianočnou výzdobou, uši príjemnou hudbou a ostatné vôňou a chuťou miestnych špecialít.

Všetci sme sa vracali domov síce unavení, ale aj očarení duchom Vianoc a plní nových zážitkov.

PhDr. Annamarie Mikulová a PaedDr. Anna Godálová