Mám rád slovenčinu
Samotnému podujatiu predchádzal výtvarný ateliér. Deti na základe predlohy maľovali portréty Antona Bernoláka a Ľudovíta Štúra.
Teší nás, že pozvanie naň prijalo vedenie školy v zastúpení p. riaditeľky Mgr. Anny Krajčíkovej, p. zástupkýň Mgr. Alexandry Mrižovej, Mgr. Martiny Majtánovej a vzácny hosť pani PhDr. Vladimíra Matušíková, vedúca odboru školstva, kultúry a práce s mládežou Mestského úradu v Topoľčanoch.
Po úvodnom príhovore si pozvaní hostia vypočuli umelecký prednes básne Miluj rodný jazyk od Miroslava Válka. Nasledovala prezentácia o živote a tvorbe Antona Bernoláka, prvého kodifikátora spisovnej slovenčiny v podaní Natálie Pišťanskej. Potom si žiaci pozreli krátky dokumentárny film o živote a prínose Ľudovíta Štúra. Poznatky získané z tohto dokumentu zúročili vo vedomostnom  kvíze.

Jazyk má veľkú moc a dokáže vtiahnuť poslucháča, ak ním vie správne narábať. Vynikajúco sa to podarilo recitátorovi Jurajovi Ferenčíkovi, ktorý prítomných pobavil úsmevným príbehom Leto plné zázrakov z pera Ivana Popoviča. Slovenčina je tiež bohatá na frazeológiu, a tak si žiaci zmerali svoje vedomosti aj v tejto oblasti. Ich úlohou bolo uhádnuť správne znenie frazeologizmov, ilustrovaných žiakmi z iných tried. Všetky jazyky sveta majú bohatú históriu, slovenčinu nevynímajúc. Prostredníctvom aktivity Včera a dnes vo dvojiciach priraďovali zastarané slová k ich súčasným ekvivalentom. V rámci jazykového okienka si žiaci overili úroveň svojho jazykového cítenia a kultúry. Z ponúknutých možností vyberali spisovné výrazy, ktoré sa v bežnej komunikácii používajú nesprávne.

Na rozvíjanie reči sú prospešné aj jazykolamy. Niekto ich považuje za nezmysel, ale pre našich šiestakov sa stali výzvou. Známe jazykolamy dokázali brilantne opakovať. Excelentný výkon podala Emma Danišová, ktorá zopakovala „Šašo vešia osušku.“ bez pomýlenia 58 ráz. Výkon súťažiacich, ktorí predviedli schopnosť ohýbať svoj jazyk ocenili pozvaní hostia i spolužiaci búrlivým potleskom.

V závere podujatia sme odovzdali slovo PhDr. Vladimíre Matušíkovej, vedúcej odboru školstva, kultúry a práce s mládežou Mestského úradu v Topoľčanoch, ktorá pozitívne zhodnotila prácu, súťaživosť a tvorivosť našich žiakov i celkovú úroveň akcie.
Jednotlivé časti programu nás presvedčili o tom, že naši chlapci i dievčatá majú zmysel pre umelecký prednes, tímovú prácu, zábavu, sú tvoriví a milujú slovenčinu.Za svoje výkony boli všetci súťažiaci sladko odmenení.
Popis a hodnotenie nášho vydareného podujatia sme poslali aj do súťaže– Medzinárodný deň materinského jazyka, ktorú vyhlásilo Ministerstvokultúry SR.
Touto cestou sa chceme poďakovať aj nášmu kolegovi, Mgr. Tomášovi Kováčikovi, ktorý celú akciu pripravoval spolu s nami, ale zdravotné dôvody mu nedovolili zúčastniť sa jej.

Mgr. Miriam Sedláčeková, PhDr. Annamarie Mikulová