Jazykové okienko s Mariánom Čekovským

Žiaci privítali Čekyho básňou, čím ho zjavne prekvapili. Po krátkom zoznamovaní opadol ostych a začalo sa štyridsať minút zábavy, nádhernej slovenčiny i hudby s úžasným človekom.

Témou vyučovacej hodiny bola slovná zásoba, a tak sa žiaci spolu s hosťom popasovali s vedomostným kvízom, ktorý bol zameraný na nárečové slová z oblasti Topoľčian i Humenného, na spisovné a nespisovné slová. Pracovali so slovníkmi, odvodzovali slová a objavovali dovtedy nepoznané výrazy.

Schopnosť vyhľadávať a spracovávať informácie, pracovať v tíme či výtvarne stvárniť charakter človeka predviedli žiaci vo videách, prezentácii i scénkach, ktoré si pre Čekyho pripravili. On im za to poďakoval svojsky, ukázal im svoje vlastné jazykové okienko s rečovými chybami vo výslovnosti, porozprával vtipné zážitky zo života i z nahrávania, vtiahol ich do zákulisia súťaže Superstar a dokonca si nechal poradiť vo svojom najbližšom projekte s víťazkou Barborou Piešovou. Nádherná interaktívna energia sa zrodila v závere hodiny, kedy sa žiaci spolu s hosťom pustili do „multilingvistickej“ komunikácie v rôznych jazykoch (ktoré reálne neovládajú). Ukázalo sa, že aj bez osobného kontaktu sa dá vytvoriť skvelá nálada a veľa sa pri tom naučiť.

„Humor je nevypovedaná hudba.“ Toto je obľúbený výrok Mariána Čekovského, ktorý svoje vnímanie hudby a akési lavírovanie medzi ňou, humorom a jazykom preniesol i na všetkých zúčastnených. Podobne ako predchádzajúci hostia i on bol bezprostredný, svoj prejav kreatívne dopĺňal hudobnými vsuvkami a neodmietol pozvanie na osobnú návštevu našej školy. Vyučovanie elegantne ukončil a so žiakmi sa rozlúčil s piesňou od Karola Duchoňa – S úsmevom. A úsmev ostal všetkým na tvárach až do večera

Na programe spolupracovali a veľké ďakujeme si zaslúžia:

Timea Hanšutová, 6.D, Oliver Bakaľár, 6.B, Tereza Adamkovičová, 6.B, Vaneska Strnadová 6.B, Lucia Poništová, 6.D, Natália Matušíková 6.C, Sofia Lukačovičová, 6.B, Karin Miškovičová, 6.B, Emma Danišová, 6.C, Nina Keméňová, 6.C a budúce herecké esá Mário Tarina, 6.D a Tadeáš Bujna, 6.D.

PhDr. Annamarie Mikulová