Pripomenuli sme si Hviezdoslava
Žiaci z daných tried si odeli módny doplnok, ktorý bol typický aj pre Hviezdoslava – rôznofarebné či vzorované mašle a priniesli na hodinu knihy tejto osobnosti. Žiaci si vypočuli o živote a tvorbe P.O. Hviezdoslava, o rôznych zaujímavostiach z jeho života a dobrovoľníci prečítali aj úryvky z jeho najznámejších diel. Hviezdoslavovu Hájnikovu ženu si žiaci vypočuli aj vo vtipnejšej podobe – z nahrávky Michala Kubovčíka zo známeho youtubového kanála Baštrng, ktorý ponúka známe literárne diela humorne a v modernejšej verzii.

Druhá aktivita, zameraná za prácu s legendou a pojmom P. O. Hviezdoslav, prebiehala v 7. A triede. Najskôr sme si pripomenuli tohto velikána slovenskej literatúry formou prezentácie a relácie Autor na dnes, potom sme sa venovali tvorivému písaniu. Úlohou žiakov bolo najskôr na tabuli spraviť clustering pojmov, súvisiacich so životom a dielom spisovateľa. Žiaci sa dozvedeli množstvo zaujímavostí i zo súkromného života autora. Jednotlivé pojmy potom zakomponovávali do vlastnej poézie. K vybraným pojmom napokon vytvorili otázky, na ktoré nájde čitateľ odpovede v kontexte vytvorenej básne. Žiaci vytvorili originálne a niektoré aj vtipné básne.

Klasický deň

/Oliver Bílek, 7. A/

Jedného dňa z rána,
stala sa mi dráma.
Každý to tak máva,
keď mu dôjde káva.

Natieram si chlieb s maslom,
keď vtom zrazu svetlo zhaslo.
Zachráni ma pretrolejka asi,
Inak vytrhám si všetky vlasy.

U susedov je zas bitka,
začala keď prišla Gitka.
Sused je zas opitý,
celý trochu dobitý.
A bratove deti kričia:
Opilci to všetko ničia!

Otázky:
Aký literárny druh okrem iných tiež písal P. O. Hviezdoslav?
Aký nápoj mal rád Hviezdoslav?
Čo rád jedával na raňajky?
Čím si rád svietil napriek zavedenej elektrike?
Čo sa mu prihodilo v pohostinci?
O koho sa Hviezdoslav staral?

Katarína Šlosárová, Tomáš Kováčik
 POH