Vitajte na stránke školy Základná škola, Tribečská 1653/22, Topoľčany

Šachový turnaj sv. Mikuláša

Každoročne Základná škola sv. Don Bosca v Topoľčanoch organizuje Šachový turnaj sv. Mikuláša. Turnaj bol započítaný do 13.ročníka GPX mládeže SŠZ. Hralo sa podľa švajčiarskeho systému na 7 kôl v tempe 2 x 15 min. na partiu. Našu školu reprezentovalo 10 žiakov. Najúspešnejším žiakom v najmladšej kategórii bol náš talentovaný Samko Bobák z II.C. triedy. V celkovom hodnotení sa najlepšie z našej školy umiestnil Samuel Seleš zo 6.B. triedy. Mgr.L.Benková
Divadelné predstavenie Drotár

Dňa 13. decembra sa žiaci všetkých tried 8. ročníka a tried 9.A a 9.B vydali na cestu za predstavením do Divadla Andreja Bagara v Nitre. Zo súčasného repertoáru sme si vybrali príbeh Palárikovej veselohry Drotár z roku 1860, v modernej interpretácii. A neľutovali sme. Po takmer 40-tich rokoch, na javisku v Nitre, sa tento príbeh výnimočne neodohrával na Slovensku, ale v Budapešti, kde sa v rodine továrnika Rozumného náhodne stretli slovenský drotár, jeho pomaďarčený brat, poľský šľachtic, nemecký Žid a český žandár. Každý s iným záujmom.
Školské kolo dejepisnej olympiády

Dňa 10. decembra 2019 sa uskutočnil 12. ročník školského kola dejepisnej olympiády. Žiaci súťažili v štyroch hlavných kategóriách: C - 9.ročník, D - 8.ročník, E - 7.ročník a F - 6.ročník. Testy, ktoré žiaci vypracovávali, obsahovali učivo zamerané na témy: Milan Rastislav Štefánik - politik, vojak, vedec (v 6. a 7. roč.) a Česi a Slováci v období prvej svetovej vojny (v 8. a 9. roč.).
Mladí hádzanári vyhrali dva zápasy

Dňa 29. novembra 2019 sa v topoľčianskej hádzanárskej hale odohrala Minihandball liga zmiešaných družstiev žiakov a žiačok základných škôl prvého stupňa. Súťažilo sa v kategóriách mladších žiakov tejto vekovej kategórie (1. a 2. ročník) a starších žiakov (3. a 4. ročník).
Majstrovstvá Nitrianskeho kraja v zrýchlenom šachu

Dňa 26. novembra 2019 sa v Spojenej škole, Slančíkovej 2, Nitra konali Majstrovstvá Nitrianskeho kraja v zrýchlenom šachu, na ktorých mala zastúpenie aj naša škola.
Úspešná „žatva“ žiakov z Tribečskej na Žiackom vedeckom sympóziu

Žiaci z našej školy sa dňa 27. novembra 2019 zúčastnili Žiackeho vedeckého sympózia, ktoré pripravilo Gymnázium v Topoľčanoch v spolupráci s Mestom Topoľčany a základnými školami v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Toto podujatie ponúklo súťažnú prehliadku vedeckých prác žiakov základných škôl a gymnázia v štyroch hlavných kategóriách: matematika-informatika, chémia-fyzika, biológia-geografia, história-spoločenské vedy.
Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok

Do tejto krásnej celoslovenskej akcie sa zapojila i naša škola. Našou úlohou bolo potešiť babku či dedka žijúcich v jednom z domovov pre seniorov. Deti nelenili, oblepovali škatuľky a balili do nich krásne darčeky. Kávu, cukríky, kozmetiku či ponožky. Pevne veríme, že si naši dôchodcovia nájdu pod stromčekom krabičku, ktorá ich isto poteší.
Radosť z pečenia medovníkov

Deti sa už nevedeli dočkať na ďalšiu spoločnú akciu v našej školskej kuchynke. V utorok, 3.12.2019, deti z tretieho oddelenia predviedli svoje šikovné ručičky pri zdobení a pečení medovníčkov. Medovníčky museli najskôr povykrajovať, upiecť, vyzdobiť. Prekvapenie ich čakalo v podobe Mikulášskej hlavy, ktorú bolo treba dozdobiť. Vôňu bolo cítiť široko-ďaleko. Nakoniec si s čajom zamaškrtili na svojich sladkých medovníkoch.
Blížiaci sa advent v ŠKD

Advent je časom prípravy na blížiace sa a očakávané Vianoce. V treťom oddelení ŠKD sme zorganizovali a pripravili tvorivé dielničky, kde nechýbali našim deťom ich rodičia a starí rodičia, ktorí prispeli k spoločnému tvoreniu vencov a ikebán. Dobrých a kreatívnych nápadov bolo veľa, ale šikovných ručičiek ešte viac. Adventné vence zdobia naše oddelenia, niektoré si deti spolu so svojimi rodičmi odniesli domov, aby si v nedeľu na nich zapálili ďalšiu sviecu.
Objavujme čaro chémie

Dňa 28. novembra 2019 sa žiaci 6. až 8. ročníka zúčastnili školského kola súťaže Objavujme čaro chémie. Veľmi nás teší zvyšujúci sa záujem o túto súťaž, keďže chémia nepatrí medzi veľmi obľúbené predmety u žiakov.
Na majstrovstvách SR v halových viacbojoch všestrannosti 2. miesto Emy Daňovej

Dňa 23. novembra 2019 sa v Liptovskom Mikuláši uskutočnili 19. Majstrovstvá Slovenskej republiky v halových viacbojoch všestrannosti. Ema Daňová, ktorá je súčasťou oddielu viacbojov všestrannosti pri ZŠ Tribečskej Topoľčany, si pred začiatkom súťaže poranila členok, no napriek tomu obsadila 2. miesto vo svojej kategórii. Nicol Šuranová obsadila 4. miesto a Alexander Fabrici 6. miesto. Všetkým trom je potrebné poďakovať za obetavosť a reprezentáciu školy a okresu Topoľčany. Mgr. Gejza Sitkey
Florbalistky s tretím miestom z majstrovstiev okresu

Dňa 22. novembra 2019 ZŠ v Prašiciach usporiadala finálový turnaj Majstrovstiev okresu Topoľčany základných škôl vo florbale žiačok. Zúčastnili sa ich traja víťazi základných skupín. Naše florbalistky na ne odchádzali z viacerých príčin výrazne oslabené. Podľahli ZŠ Ludanice 0 : 4 a prehrali aj so ZŠ Prašice 1 : 3 (góly Tribečskej – Tvrdíková). V danej situácii to bolo maximum, čo mohli dosiahnuť, no aj tak udržali vysoké postavenie školy v tomto športe v rámci okresu.
Florbalisti v základnej skupine na 3. mieste

ZŠ na Tribečskej ulici v Topoľčanoch usporiadala dňa 18. novembra 2019 jednu zo štyroch základných skupín Majstrovstiev okresu Topoľčany základných škôl vo florbale žiakov. Do okresného finále postupoval len víťaz skupiny.
Naši štvrtáci vo vybíjanej v Nitrianskom kraji tretí

27.novembra 2019 družstvo štvrtákov opäť uspelo vo vybíjanej najmladších žiakov. Na Majstrovstvách Nitrianskeho kraja v Kovarciach sme bojovali o druhé miesto. V súboji s Komárnom sme mali rovnaký počet bodov, ale súper mal lepšie skóre. Získali sme pekné tretie miesto. Víťazom sa stali Nové Zámky.
Banskobystrické záložky – výstava

V tomto mesiaci sme si v našej školskej knižnici urobili výstavu záložiek z partnerskej školy v Banskej Bystrici, Golianova 8. Tohtoročná téma projektu Záložka do knihy spája školy znela: List za listom baví ma čítať. Držali sa jej nielen naši žiaci, ale aj ich kamaráti z Banskej Bystrice. Poslali našim deťom originálne knižné záložky v tvare listov, lienok, hríbikov, medvedíkov ceruziek, skladacích kociek s citátmi o knihách a čítaní. K záložkám do balíka pribalili aj pohľadnicu, básničky a list, v ktorom nám predstavili svoje mesto a školu.