Slávnostná akadémia ku Dňu matiek

V úvode programu sme nazreli do domácnosti mladej rodiny s dvomi deťmi, kde mamička popri inej práci začala sledovať televízny program – Mamamánia, v ktorom práve vystupujú deti z Tribečskej. Sledovala ho až do konca. Po ukončení programu ju manžel spolu s deťmi prekvapil kytičkou a gratuláciou ku Dňu matiek.

Hneď  na začiatku bola riaditeľka školy poverená príjemnou,  ale i ťažkou úlohou – vybrať zo všetkých talentovaných vystupujúcich detí najväčší a najvýraznejší talent. Všetci spolu s mladou rodinou a pani riaditeľkou sledovali tento kvalitný, pôsobivý a výnimočný program:

–  Ako prvá sa v programe predstavila básňou Kameň a sedmokráska J. Golská (4.C).
–  Po nej sa svojim mamám prihovorili deti z 1.A a 2.A v anglickom jazyku  v pásme I love mummy.
–  Mamičkám zarecitovali aj zaspievali tiež deti z 1.B v programovom čísle Venované mamám.

–  Nasledoval príhovor pani riaditeľky Mgr. Gabriely Herodekovej, v ktorom privítala všetkých prítomných hostí, rodičov, žiakov i učiteľov. Vyjadrila poďakovanie primátorovi Mesta Topoľčany za podanie projektu na modernizáciu a zateplenie našej 45-ročnej školy, Ing. Babálovej za projektovú dokumentáciu a firme Style-mont za realizáciu projektu v rekordnom čase – 18 mesiacov  za plnej prevádzky školy. Prihovorila sa k matkám našich žiakov, vyzdvihla ich neoceniteľnú úlohu vo výchove detí a zablahoželala im k sviatku. V závere príhovoru všetkým popriala príjemné chvíle pri sledovaní programu a pekný umelecký zážitok.

–  Vystúpenia detí pokračovali scénkou Klebetnice – verše K.Bendovej v zdramatizovanej podobe predviedli žiačky 1.C.
–  So srdiečkami lásky a peknými básničkami a piesňami prišli na pódium deti z 2.CĎakujeme, mama.
–  Červená čiapočka trochu inak a Niť nad zlato už podľa názvu scénok dávali tušiť tvorivé zásahy do klasických rozprávok (3.A, 5.C).
–  Pôsobivý slovenský obradový i kalendárny folklór predviedli žiaci z 2.B v pásme Jarné hry.
–  Náladu všetkých prítomných pozdvihli temperamentné dievčatá – Roztlieskavačky (2.B a 2.C).
–  Zdramatizovaná scénka z knihy Ľ.Podjavorinskej Čin-čin s názvom Pytačky odkryla herecké talenty  zo 4.N.
–  Krúžok mladých folkloristov si pripravil program Husiarky, aby prítomným tancom a ľudovými zvykmi sprostredkoval atmosféru dediny v jarnom období.
–  Užasnutí diváci v hľadisku sledovali skvelý výkon najmä hlavného protagonistu v tanečnom čísle s názvom Na pláži z 3.B.
–  Dievčatá zo 4.C zatancovali  Orientálny tanec a skupina Tribdance v tanečnom programe Funky monkey zase prítomných osviežila moderným tancom.
–  Keď lietadlo Filipa Stümpela (5.A) za tónov známej hudby zakrúžilo nad hlavami divákov v hľadisku, nebolo počuť vôbec nikoho a nič. Ohromení diváci pozorovali Filipa a jeho „poslúchajúce“ lietadlo takmer bez dychu – Aeromusical.
–  Taktiež so zatajeným dychom prítomní sledovali programové číslo V daždi, kde spojili svoje sily, rozum, dôvtip a tvorivosť Tribaerobik team a robotický tím XLC Dance a všetkých potešili tancujúcimi nielen robotmi, ale aj šikovnými dievčatami s pestrými dáždnikmi.
–  V predposlednom čísle programu – Pomáda chlapci a dievčatá z 3.C predviedli tanec z rovnomenného muzikálu.
–  Nechýbali ani „populárne“ reklamy v humornom podaní žiakov 8. tried: 9 centov a Vyber si mňa.

Veľmi dôležitú úlohu počas celého programu zohrali skvelí moderátori Dorota Košťálová (8.A) a Samuel Hain (9.A) a práve oni vyzvali na pódium po druhýkrát pani riaditeľku, aby vyjadrila svoj názor a vybrala spomedzi vystupujúcich talentovaných žiakov v Mamamánii tých najlepších. Pani riaditeľka túto neľahkú úlohu vyriešila k spokojnosti všetkých detí i prítomných, keď za najväčšie talenty vyhlásila všetky účinkujúce deti zo ZŠ Tribečskej, za čo zožala veľký aplauz. Mala k tomu aj iný závažný dôvod. V posledných rokoch sa naša škola umiestňuje na 1. mieste v hodnotení základných škôl v Nitrianskom kraji Krajským školským úradom v Nitre. Pani riaditeľka poďakovala všetkým vystupujúcim žiakom a poctila ich výrokom, že je šťastná, keď môže byť riaditeľkou školy, do ktorej chodia také šikovné a talentované deti. Ako poďakovanie za to, že všetkých nás tak dobre vedie, dostala vkusnú kyticu a slová vďaky, ktoré jej sprostredkovali moderátori.

Celá veľká skupina účinkujúcich sa na záver spoločne rozlúčila zaspievaním hymny školy.

Samotnej realizácii slávnostnej akadémie predchádzala náročná niekoľkomesačná príprava. Nie je jednoduché popri každodennej učiteľskej práci pripraviť a nacvičiť s deťmi program, vyrobiť rekvizity, obstarať kostýmy, zhotoviť kulisy, výzdobu a zvládnuť techniku. Všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na realizácii a organizácii slávnostnej akadémie srdečne ďakujeme. Zvlášť tým učiteľom, ktorí mali najviac práce s réžiou programu – Mgr. Z. Lukáčovej, PhDr. A. Mikulovej a Mgr. T. Kováčikovi, patrí právom veľká vďaka.

A dojmy, pocity? Jedinečné, skvelé! Krásne, krásne, krásne...! Slzičky šťastia, radosť a pýcha rodičov, spokojnosť účinkujúcich. Tak to má byť. Nech sa prezentujú tí, čo na to majú. Dnes to boli žiaci našej školy a ich učitelia. Nezabudnuteľné chvíle! Ďakujeme, ďakujeme ...

Mgr. Libuša Balážová