Historicko-geografická exkurzia do Oponíc

Videli sme Topoľčany ako na dlani a drážovský kostolík. Priblížili sme si históriu tohto hradu. Bol postavený v 13. storočí a patril Petrovi Čákovi (bratovi Matúša Čáka Trenčianskeho). Neskôr slúžil kráľovi Žigmundovi Luxemburskému ako poľovnícke sídlo. Dobyli ho husiti, slúžil ako protiturecká obrana v 16. – 17. storočí. V roku 1645 hrad úplne vyhorel a odvtedy iba chátra.

Druhý cieľ nášho putovania za históriou nás zaviedol do kaštieľa grófa Apponyiho. Tam sme si mali možnosť prezrieť unikátnu knižnicu s viac ako 17 000 knihami. Žiaci počúvali so zatajeným dychom prednášku pána Petra Králika, ktorý je správcom tejto knižnice. Trvala viac ako hodinu. Ukázal žiakom najmenšiu, najväčšiu a najstaršiu knihu, porozprával im príbehy o obyvateľoch kaštieľa, o slávnych cestovateľoch, o albánskej kráľovnej Geraldine Apponyiovej. Naši šiestaci položili viac ako 30 otázok, na ktoré pán správca s nadšením odpovedal. Pri odchode nám povedal, že takúto skupinu žiakov v knižnici ešte nemal.

Keď sme vyšli z knižnice, žiaci začali riešiť pracovný list, ktorý sa týkal práve hradu a kaštieľa. Potom sme sa ešte poprechádzali po parku okolo kaštieľa, boli sme pri jazierku, pri altánku, zbierali suché lístie, gaštany a orechy .

Prežili sme jeden úžasný jesenný deň, popretkávaný neopakovateľnými zážitkami z histórie, ktoré nám zostanú navždy ukryté v našich spomienkach a srdciach.

Mgr. Andrea Rybanská