Na výstave THE HUMAN BODY

Kráska na Dunaji nás privítala pekným jesenným ránom a prvé kroky nedočkavých zvedavcov mierili priamo do Prírodovedného múzea v Bratislave. Tu mali žiaci možnosť vidieť expozíciu slovenských dobových odevov z jednotlivých krajov, ako aj ich výtvarného stvárnenia v podaní Martina Benku, Jána Hálu a iných maliarov. Okrem toho sa však tešili aj zo zmodernizovanej výstavy, ktorá predstavuje faunu Slovenska, botanickú expozíciu  Variácie sveta rastlín, mineralogickú expozíciu  Klenoty zeme a paleontologickú expozíciu Pravek života. Okrem skutočne bohatej zbierky exponátov, ktorá bola nainštalovaná veľmi pútavo, mali žiaci možnosť pozrieť si rôzne doplnkové dokumentárne filmy v premietacích miestnostiach, pričom si oddýchli na relaxačných vakoch. Snáď najväčšiu pozornosť si však vyslúžil model Mamuta srstnatého v skutočnej veľkosti (dĺžka 4 m a výška 3,5 m).

Druhou zastávkou našej exkurzie bola Slovenská národná galéria v Bratislave, kde sa v týchto dňoch koná výstavný projekt „Prerušená pieseň“, ktorý prezentuje umenie socialistického realizmu tzv. sorely. Žiaci tak mali možnosť nahliadnuť do sveta umenia, ktorý v minulosti patril do života ich starých rodičov. Hodnotná bola aj výstava s názvom „Moderna...to najlepšie, čo doma (v galérii) máme“, ktorá predstavila verejnosti reprezentatívny výber zo slovenskej výtvarnej moderny – umenia prvej polovice 20. storočia. Obrazy, grafiky i sochárske diela tak na nás dýchli svoju emóciu a zanechali skutočne hodnotný umelecký zážitok. Umelci nás mohli osloviť nielen svojimi dielami, ale niektorí aj svojimi autoportrétmi, a tak nám boli zrazu bližší. Mená ako napríklad Martin Benka, Ľudovít Fulla, Anton Jasusch, Vincent Hložník, Martin Galanda, Miloš Bazovský a Mária Medvecká našim žiakom už nebudú neznáme.

Zlatým klincom našej exkurzie bola už spomínaná výstava The Human Body – Ľudské telo, ktorá nás pozvala na cestu po našom najdôležitejšom vlastníctve – našom fascinujúcom, neustále sa meniacom tele. Takmer 200 exponátov celých tiel a jednotlivých častí ľudského tela nám priblížilo ako fungujú všetky procesy prebiehajúce v našom organizme. Všetky exponáty pochádzajúce z Číny boli upravené špeciálnym procesom tzv. plastináciou, ktorá ich zakonzervuje a zachová tak v dobrom stave. Výstava je rozdelená na deväť častí podľa jednotlivých sústav a žiaci tak mali výnimočnú príležitosť učiť sa poznávať anatómiu ľudského tela nie z nudných obrázkov v učebnici, ale priamo na preparátoch ľudských tiel. Pôsobivý výklad počas celej výstavy zabezpečovali mladí medici, ktorí ochotne a vyčerpávajúco zodpovedali každú otázku.

Po zaujímavom dni sme sa vracali domov unavení, no nadšenie z nových zážitkov a poznatkov bolo obrovské a bude doznievať ešte veľmi dlho.

PhDr. Annamarie Mikulová