Medzinárodný deň školských knižníc

Teší nás, že pozvanie na toto podujatie prijala p. riaditeľka Mgr. Gabriela Herodeková, starí rodičia, maminy a ocinovia spolu s našimi vernými čitateľmi. S radosťou sa prišli podeliť o svoje čitateľské zážitky, spomienky na obľúbené knižky či autorov z detstva, pohľady na čítanie, výber i kúpu kníh pre svojich školákov, názory na knižnice a súčasnú literatúru pre deti a mládež. Pred otvorením besedy na tému – Školské knižnice: kľúč k minulosti, prítomnosti a budúcnosti si pozreli krátku prezentáciu o akciách realizovaných v našej knižnici v uplynulom školskom roku. Dozvedeli sa do akých súťaží a projektov sa ich deti pravidelne so zanietením zapájajú. Po nej začali živú diskusiu. Prezradili prítomným, čo najradšej čítali vo veku svojich ratolestí, čo čítajú dnes ako dospeláci. Spolu s deťmi uvažovali o budúcnosti kníh i knižníc. Prikláňajú sa k názoru, že knihy určite nezaniknú, pretože majú vôňu, zvuk (šuchot pri listovaní strán), dávajú krídla fantázii a prinášajú estetický zážitok. Možno k nim pribudnú elektronické knižky, ale originál “do ruky“ nedokážu zastúpiť.

Odkazujú našim mladším i starším žiakom, že byť „nakazení čítaním“ sa naozaj oplatí. Televízia ani populárny počítač skvelú knižku (rozprávku, poviedku, detektívku, dievčenský román... ) nenahradia.

Všetkým účastníkom besedy ďakujeme za príjemné popoludnie, motivačný odkaz pre deti, pútavé rozprávanie, zaujímavé postrehy i hodnotnú výmenu informácií o knižkách a čítaní.

Mgr. M. Sedláčeková, Mgr. A. Mrižová