Školské knižnice: Kľúč k minulosti, prítomnosti a budúcnosti...

Žiaci III.C spoznávali túto rozprávku pod názvom „Tri holúbky“ z knihy Slncový kôň, ktorú napísal náš slovenský rozprávkar P. Dobšinský. Žiaci spoznali, že je to motív známej rozprávky „Popoluška“, ktorá bola i sfilmovaná. Zistili, že sú tu i slová, ktoré sa už v súčasných textoch nevyskytujú. Aj štýl prerozprávania tejto rozprávky je iný. Deti s chuťou ilustrovali jednotlivé časti rozprávky a z ich prác vytvorili knihu. Moderné rozprávky sú imitáciou klasických rozprávok, sú ich novými modernými rozprávkovými variáciami. Používajú čarovné rekvizity, bytosti, motívy i mnohé princípy klasickej rozprávky.

Naši druháci z II.C sa hrali s humornou modernou rozprávkou „O šľahačkovej hore“ od známej spisovateľky K. Bendovej z knihy Osmijankove rozprávky. Vypočuli si veselý príbeh prekrásnej princeznej Hortenzie, ktorú uniesol strašný dvanásťhlavý šarkan do svojho brlohu, pretože mu ju kráľ nechcel dať za ženu. Šarkan jej postavil izbu v šľahačkovej hore, ktorú sám vyšľahal. Vyslobodiť ju chcelo veľa princov, ale podarilo sa to až hlúpemu Janovi a deťom . Dievčatá si vyskúšali rolu princeznej, chlapci rolu princov. Všetky deti si vyskúšali „ boj so šľahačkou“ a vyslobodenie Hortenzie. Svoje dojmy s chuťou porozprávali a nakreslili. Nakoniec si pochutnali na naozajstnej šľahačke.

Znovu sme sa presvedčili, že deti milujú vymyslené, neskutočné, fantastické príbehy. Rozprávky podporujú zdravý hodnotový a emocionálny rozvoj detí, na rozdiel od skutočného okolitého rozporuplného sveta.

Mgr. M. Sedláčeková