Festival vedy a techniky 2012 – postup na európsku súťaž do Bruselu

Počas troch dní prebehlo jedinečné stretnutie mladých ľudí z rôznych kútov Slovenska, ktorí prezentovali svoje projekty odbornej komisii, rovesníkom, akademickej obci ale aj udelenie atraktívnych cien a postupov na najprestížnejšie vedecké súťaže a výstavy vedátorských projektov. Súťažilo sa v 11 kategóriách: Biológia, Chémia, Elektrina a mechanika, Energia a transport, Enviromentálne vedy, Fyzika a astronómia, Geovedy, Informatika a počítačové inžinierstvo, Matematika, Medicína a zdravotníctvo, Sociálne vedy.

Našu školu na súťaži reprezentovali  dva tímy pod vedením Ing. Rastislava Gažiho. S projektom Katastrofy a záchrana obetí pomocou robotov – Michaela Gažiová a Marek Tebeľák a s projektom nxtIDE – prostredie pre programovanie simuláciu Lego NXT robotov – Marek Šuppa a Adrián Matejov, členovia robotického tímu našej školy – XLC. Obidva tímy boli zaradené do kategórie Informatika s najväčším počtom súťažných projektov (12).

Počas dvoch dní hodnotila odborná porota jednotlivé výskumné projekty na základe kritérií. Porota skúmala aj pripravenosť súťažiacich pohotovo reagovať na otázky vo výskumnej problematike, ich odbornosť, kreativitu,  ale aj ich prezentačné schopnosti v nielen v slovenskom jazyku, ale aj v anglickom jazyku.

Celkové umiestnenie:
V kategórii Informatika a počítačové inžinierstvo porota vybrala päť úspešných projektov, ktoré odmenila vecnými cenami.
Michaela Gažiová a Marek Tebeľákprojekt Katastrofy a záchrana obetí pomocou robotov – ocenie poroty vecnými cenami.

Víťazné práce
– postup na prestížne európske a svetové súťaže:
Marek Šuppa a Adrián Matejov
projekt nxtIDE – prostredie pre programovanie a simuláciu Lego NXT robotov – postup na európsku súťaž do Bruselu 2013 v Belgicku.

V sobotu sa ukončil 9. ročník Festivalu vedy a techniky pre nás s množstvom inšpirácií a nezabudnuteľných dojmov, nových poznatkov, skúseností, priateľstiev a hlavne radosti z účasti a umiestnenia v súťaži.

Za získané umiestnenie žiakom srdečne blahoželáme!

Poďakovanie patrí aj organizátorom FVAT 2012 za bezproblémový priebeh a organizáciu podujatia, vytvorenie príjemného prostredia a aktivít v rámci podujatia.

Ing. Rastislav Gaži