Na sv. Mikuláša neučí sa, neskúša sa ...

Komédia omylov od Wiliama Shakespeara je bláznivá fraška, kolotoč tých najšialenejších situácií napísaný perom geniálneho dramatika. Ako prvé ju uviedlo Slovenské národné divadlo v réžii Andrea Bagara a po ňom prevzal štafetu Viktor Kollár. Shakespearovo podanie starej antickej komédie, postavenej na tradičnej koncepcii zámeny osôb a z nej vyplývajúcich nedorozumení, okorenil aktualizačnými prvkami. Celý čas nechal nad scénou visieť symbol eura a v pointe zahalil grécky Efez zástavou Únie. Spojil klasiku s moderným pohľadom. My ako ľudia sa totiž veľmi nemeníme, stále sme rovnakí, aj keď žijeme v hektickej dobe, riešime rovnaké spory, a stále sa dokážeme zaplietať do kolotoča rozmanitých situácií aj v živote, ktorý býva často bizarnejší ako táto groteska. Piesok, plážové ležadlá, slnečné okuliare, vysielanie a príjemné melódie rádia FS, pestré kostýmy či množstvo humorných dialógov našim žiakom aj nám vyčarili úsmev na tvárach. Dvaja najbližší ľudia sa nepoznajú, sú zrazu niekto iní, nikdy predtým sa nevideli, vyzerajú rovnako, ale v skutočnosti sú niekým úplne iným. Presvedčivé výkony hercov sme odmenili obrovským potleskom. Po skončení divadelného predstavenia sme si náš mikulášsky deň užívali vo víre snehových vločiek, ktoré nás sprevádzali pri prechádzke medzi stánkami trnavských vianočných trhov.

Nasýtení vôňou všakovakých sladkých i slaných dobrôt sme sa autobusom presunuli do neďalekého kúpeľného mesta – Piešťan. Husté sneženie nás sprevádzalo i tu na „pešej trase“ do Balneologického múzea, ktoré je predovšetkým múzeom špecializovaným na dejiny kúpeľov a kúpeľníctva na území Slovenska. Okrem toho sa múzeum venuje aj histórii regiónu Piešťan od praveku až po súčasnosť, národopisu, výtvarnému umeniu, numizmatike. Je tu expozícia archeológie, histórie a etnografie regiónu Piešťan – unikátne nálezy od staršej doby kamennej z Moravian nad Váhom, z bohatých hrobov zo Stráží, nálezy z lokality Starý kláštor, história mesta a využitia termálnych vôd Piešťan, ďalej pozoruhodná expozícia ľudovej kultúry – kroje, plastiky, keramika a pôvodný starý dom so slamenou strechou. V zbierkach múzea sa nachádzajú aj kolekcie lekárskych pomôcok z 19. storočia, historické pohľadnice, časť pozostalosti M. R. Štefánika a veľké množstvo regionálnych archeologických nálezov.

Poslednou zastávkou našej exkurzie bola Pamätná izba významného slovenského básnika Ivana Krasku, ktorý žil v Piešťanoch v rokoch 1945 – 1958. Expozícia je umiestnená v jeho byte, v ktorom dožil svoj život. Skladá sa z dvoch častí – pracovne a spálne s pôvodným zariadením a výstavných priestorov približujúcich jeho život a tvorbu.

Po veľkom množstve zábavy a získaných poznatkov sme sa šťastlivo vo večerných hodinách v pravom zimnom mikulášskom počasí dopravili domov.

Mgr. M. Sedláčeková, Mgr. L. Balážová