Vianočná Viedeň

Naša exkurzia sa začala prehliadkou letného cisárskeho sídla Schönbrunn, kde pôsobivú atmosféru na nádvorí príjemne dotvárala bohatá vianočná výzdoba, množstvo zahraničných turistov a krásne vianočné dekorácie vykúkajúce z drobných stánkov. Na Námestí Márie Terézie sa žiaci začali oboznamovať s dokonalou viedenskou architektúrou nielen z exteriéru, ale mohli si obzrieť aj nádherný interiér budovy Prírodovedného múzea, kde navštívili expozície s tematikou jaskýň, pravekého života, života dinosaurov, vesmíru a pod. Exkurzia pokračovala prehliadkou exteriéru bývalej cisárskej rezidencie – Hofburg, ktorú tvorí množstvo budov, krídel, sôch, nádvorí a brán zaberajúcich pomerne rozsiahlu časť viedenského centra. Žiaci sa z výkladu mohli dozvedieť mnohé zaujímavosti z bohatej histórie aj zo súčasnosti. Prechádzka jednou z najluxusnejších ulíc v Európe Kohlmarkt nás priviedla ku Katedrále sv. Štefana, kde žiaci mali možnosť spoznať veľkoleposť gotickej architektúry aj prostredníctvom netradičného svetelného predstavenia, ktoré sa v tom čase v chráme konalo. Na záver sme navštívili Christkindlmarkt pred Novou Radnicou, kde sme naše oči nasýtili bohatou vianočnou výzdobou, naše uši príjemnou hudbou a ostatné zmysly vôňou a chuťou miestnych špecialít.

Všetci sme sa vracali domov očarení duchom Vianoc a plní nových zážitkov.

Na tomto mieste by sme sa chceli poďakovať Terezke Kopencovej a Patrikovi Matejovi z 9.A triedy, ktorí ukázali veľkosť charakteru, keď priniesli pedagogickému dozoru peňaženku s väčším obnosom eur, ktorú našli na nádvorí zámku Schönbrunn. Zhodou okolností tak potešili jednu našu žiačku, ktorá v tom čase ešte ani nevedela, že ju stratila a postarali sa tak o jej šťastný deň.

PhDr. Annamarie Mikulová