Vitajte na stránke školy Základná škola, Tribečská 1653/22, Topoľčany

Šarkaniáda

Púšťanie šarkanov je typická jesenná činnosť. Deti v ŠKD aj tento rok netrpezlivo čakali na „našu Šarkaniádiu“. Počasie bolo ideálne. Na oblohe sa usmievalo slniečko a pofukoval jemný vietor. Deti si na spoločnú akciu priniesli vlastných šarkanov, alebo si spoločne s pani vychovávateľkami vyrobili papierového šarkana. Mnoho detí sa zapojilo a ukázalo, aké je šikovné pri púšťaní šarkana. Nad našimi hlavami sa vznášali šarkany rôznych farieb i veľkostí. Obzvlášť sme sa tešili zo šarkanov, ktoré boli vyrobené vlastnými rukami. Deti sa nabehali, vyšantili do sýtosti a zatlieskali šarkanom, ktorí sa aspoň na chvíľu vzniesli do výšky.
Záložka do knihy spája školy

Je názov 14. ročníka česko – slovenského projektu, ktorý vyhlásili Národný inštitút vzdelávania a mládeže a knižnica Jiřího Mahena v Brne k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc 2023. Cieľom česko-slovenského projektu je nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Tento rok si naše záložky vymieňame so žiakmi z  pridelenej partnerskej českej školy – Fakultní základná škola PedF UK v Prahe 5.
Halloweenske počítanie

Poslednú hodinu matematiky pred jesennými prázdninami vystriedali žiakov 5.B triedy v laviciach všakovaké strašidlá. V súťaži o najrýchlejšiu skupinu príšer v halloweenskom počítaní to bolo naozaj hrôzostrašne tesné. Keďže sa mátohám pri počítaní darilo veľmi dobre, dostali na záver hodiny aj sladko-kyslú odmenu. Všetky strašidlá sľúbili, že sa na hodinu matematiky prídu pozrieť aj o rok. Mgr. Lucia Ligačová
Medzinárodný deň školských knižníc

Dňa 23. 10. 2023 sa do osláv Medzinárodného dňa školských knižníc už tradične zapojili aj žiaci 1. stupňa. Zažívali krásne chvíle so svojimi knižnými hrdinami a aktívne plnili úlohy, ktoré im pripravili pani učiteľky.
Strašidelný deň

27. októbra nastala v našej škole tajomná atmosféra napätia a strašenia. Žiaci i učitelia sa rozhodli osláviť posledný deň pred jesennými prázdninami v znamení strašidelných halloweenskych masiek. Počuli ste niekedy o ježibabách, upíroch, smrtkách, kostlivcoch a zombie, ktorí sa v toto období vynárajú zo svojich úkrytov? Práve takéto bytosti sa objavili v triedach a na chodbách našej školy, vymieňajúc si úsmevy a radosť.
Návšteva divadla v Nitre

24.10.2023 žiaci 1.A, 1.B, 1.C, 1.D a 4.A navštívili divadelné predstavenie Čarodejník z krajiny OZ v Starom divadle K. Spišáka v Nitre. Mali tak možnosť spoznať aj inú formu literárneho príbehu, ozvláštnenú divadelnými prostriedkami, rekvizitami, rôznymi typmi bábok, plnú vizuálnych čarov, farieb a chytľavej hudby a skvelými hereckými výkonmi. Návšteva divadla má dôležitý význam v živote detí, podporuje umelecké a kultúrne obohacovanie sa. Mgr.Z.Grauzlová
Mesiac úcty k starším

Október si vždy pripomíname ako mesiac úcty k starším. Pamätajme a nezabúdajme na našich starkých, zaujímajme sa o nich, spýtajme sa ich ako sa majú, čo robia, aké okamihy si pamätajú napr. zo svojho detstva a mladosti. Úctu k starším by sme mali prejavovať stále, nielen počas tohto mesiaca. Malými darčekmi, sladkosťami, kresbami im ďakujeme za ich starostlivosť, lásku, múdrosť a cenné rady do života, ktoré nám neustále dávajú. Urobili pre nás veľa a zaslúžia si našu pozornosť, lásku a úctu. Ďakujeme im, že ich máme.
Imatrikulácia prvákov

Obľúbenou tradíciou v našom školskom klube detí sa stala Slávnostná imatrikulácia prvákov. Naši najmladší boli 18. októbra 2023 oficiálne vymenovaní na nosenie hrdého titulu „ Žiak základnej školy na Tribečskej ulici v Topoľčanoch.“ Pozvanie prijala pani riaditeľka Mgr. Anna Krajčíková, pani zástupkyňa Mgr. Alexandra Mrižová a pani asistentka vedenia školy Mgr. Anna Guričanová. Aby boli prváci pasovaní do cechu žiakov, museli splniť niekoľko pripravených úloh. Po ich úspešnom zvládnutí zatancovali za pomoci starších žiačok spoločný tanec a zaspievali spoločnú pieseň. Pod vedením žiačky štvrtého ročníka zložili slávnostný sľub, po ktorom pani riaditeľka každého prváka/prváčku slávnostne pasovala za žiaka/žiačku našej školy. Každý si odniesol medailu, imatrikulačný sľub, pamätný list a sladkú odmenu. Program slávnostnej imatrikulácie sme spoločne zavŕšili školskou hymnou. Všetkým prváčikom blahoželáme a prajeme im veľa úspešných dní v našej škole.
Divadelné predstavenie v anglickom jazyku

Žiaci našej školy v piatok 19.10. 2023 vymenili asi na 60 minút školské lavice za sedadlá v Spoločenskom dome v Topoľčanoch, pretože k nám už tradične aj tento rok zavítali herci z Divadelného centra v Martine so svojou tvorbou. Jednoduchým používaním anglického jazyka, zábavnou formou a veselými pesničkami sa snažili zaujať svoje detské publikum. Odohrali dve predstavenia pre oba stupne základnej školy. Pre mladších žiakov bola určená činoherná anglická rozprávka s pesničkami Dick Whittington and his cat. Je to príbeh o Dickovi, chudobnej sirote, ktorý sa vďaka svojej mačke Kitty, ktorú si kúpil za posledné peniaze, stane starostom Londýna. Pre starších žiakov si herci pripravili činohernú anglicko-slovenskú inscenáciu United Neighbours of London, príbeh o tom, ako tajomný list o nadchádzajúcej smrti zblíži obyvateľov siedmich poschodí jednej bytovky a aké je dôležité sa odpútať od „digitálneho“ sveta. Ďakujeme za predstavenie a tešíme sa na budúci rok. Vyučujúce anglického jazyka
Bádateľská výprava za životom Milana Rastislava Štefánika

Žiaci 9.ročníkov sa dňa 25.10. 2023 zúčastnili tohto zaujímavého podujatia, ktoré sa uskutočnilo v Spoločenskom dome v Topoľčanoch. V roku 2023 vznikol výpravný projekt pre 2.stupeň základných škôl s možnosťou hromadnej interaktívnej vzdelávacej hry pre viacero tried. Pre žiakov bol pripravený kvíz, tajné správy a hry, ktoré priťahujú oko a hlavne myseľ mladého diváka s cieľom podporiť kritické myslenie , získať vedomosti o vzniku 1.ČSR a zásluhách Milana Rastislava Štefánika.
Ples príšer

Koncom novembra sa v ŠKD tradične koná Ples príšer. Deti sa oblečú do nádherných kostýmov a presunú do školskej telocvične, kde ich čaká veľa tanca, zábavných hier a súťaží. Nechýbal ani malý kultúrny program pod vedením p. vychovávateliek v štýle Wednesday. Deti sa potom presunuli do svojich oddelení, kde ich čakalo malé občerstvenie o ktoré sa postarali rodičia. Po vydarenej zábave sa deťom nechcelo ísť ani domov.
Tekvičkové tvorenie

Jeseň nám priniesla pestrú nádielku tekvíc, gaštanov, šišiek, šípok či krásne sfarbenie listov stromov. Príchod jesene nám dal veľa možností k tvoreniu pre šikovné a tvorivé ruky detí v ŠKD. Vďaka spojením ich fantázie, tvorivosti a nápadov vznikali krásne diela. Tak, ako sa obliekla príroda do pestrých farieb, tak aj naše oddelenia sú pestré a plné jesennej fantázie.
Pečenie v ŠKD

V ŠKD máme šikovné deti, ktoré sa chcú priučiť pečeniu. Tentokrát si v 3. A upiekli pizzu. Deti na cesto poukladali suroviny, ktoré majú radi. Popri čakaní, kedy sa pizza upečie, si zasúťažili v kvíze ,, Zaujímavosti o pizzi,, kde sa dozvedeli veľa nového. Pizza im veľmi chutila a všetci boli spokojní so svojimi kuchárskymi schopnosťami. Deti z 2. A mali zasa chuť na rýchly sladký koláč. Pečenie ich veľmi bavilo, merali, miešali, posýpali a liali cesto na plech. Každý s úsmevom na tvári sa snažil priložiť ruku k dielu. Tímovú spoluprácu zvládli na jednotku. Odmenou bol vydarený koláčik, ktorý deťom veľmi chutil a o vynikajúci recept sa s nami podelili. Nelenili ani deti z 3.C a dopoludnia pred Plesom príšer si upiekli chrumkavého pavúčika a iné strašidielka, na ktorých si potom spoločne pochutili v triede.
Deň úsmevu

Svetový deň úsmevu sme oslávili s deťmi v ŠKD, oblečení v jasných žltých farbách. Zábavná fotostena, ktorá vyčarila úsmev na tvári každému, či veselé smajlíky, ktoré si deti vyrobili, nám spríjemnili ďalší pekný deň. Lebo "úsmev je zadarmo a dáva tak veľa".
OSJL (školské kolo)

Dňa 17. októbra 2023 sa uskutočnilo školské kolo 16. ročníka olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Súťaž pravidelne vyhlasuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky s cieľom prehĺbiť, rozširovať a upevňovať komunikačné zručnosti žiakov základných škôl v materinskom jazyku.