Jakub Krošlák

Navštevuješ našu školu už od prvej triedy?

Našu školu navštevujem od prvej triedy a vybrali ma do triedy pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním.

Kedy si spozoroval, že ťa začína  zaujímať technika?

Technika ma zaujíma už od mojich najmladších  čias, viedol ma k nej aj môj otec.

Boli to teda v prvom rade podnety z domáceho prostredia?

Ako som už uviedol, otec je elektrotechnik, takže doma máme elektronickú dielňu, kde môžem všeličo vyrábať a vymýšľať rôzne elektronické zapojenia.

Čo ťa z toho veľkého súboru techniky, komunikácie a technických zručností najviac fascinuje?

Určite je to oblasť IT – počítačov a plus k tomu elektronika. Je to dosť fascinujúce, ako sa za tie roky elektronika vyvinula na viac ako vysokú úroveň a stále napreduje.

Našu školu si úspešne reprezentoval na viacerých súťažiach. Ktorý úspech si najviac ceníš?

Najviac si cením úspech v Nemecku v mestečku Saarbruken na celosvetovej súťaži vo videotvorbe CIMES, kde som sa s videosnímkou „Každý iný, všetci rovní“ umiestnil na druhom mieste.

Ktoré miesta na Slovensku a v iných krajinách si už v súvislosti so súťažami navštívil? Kde sa ti najviac páčilo?

Navštívil som Liptovský Hrádok, Piešťany, v súvislosti s robotikou rakúsky Graz. Tento rok sme znovu vyhrali celoslovenskú súťaž RoboCup a postúpili do celosvetovej súťaže v Singapure, kde určite načerpáme ďalšie nové skúsenosti a možno získame aj nejaké úspechy.

Čo ťa ešte okrem týchto technických činností dokáže zaujať alebo upútať?

Rôzne zaujímavé knihy, nejaké tvorivé projekty.

Aké sú tvoje najobľúbenejšie predmety?

Moje najobľúbenejšie predmety sú chémia a fyzika, keďže dosť súvisia s technikou. Budúci školský rok bude pre teba posledný.

Na akú strednú školu sa chystáš?

Na strednú školu elektrotechnickú, len ešte nie som rozhodnutý, či do Piešťan, Starej Turej, Trenčína ..., ešte neviem.

Imgard Mačeková a Kristína Grmanová, redaktorky školského časopisu Tribečan