Áčkari prezentujú ročníkové práce a projekty
Téma by sa nemala prekrývať s preberaným učivom, ale tvoriť jeho výraznú nadstavbu. Práca má určitú štruktúru (obal, titulný list, obsah, odporúčaný počet strán, prílohy, literárne pramene, internetové domény...) a aj formálnu úpravu (typ písma, veľkosť písma, riadkovanie...)

Výstupom je text a k nemu poster, počítačový program, prezentácia na počítači, pokus alebo krátke video, film... Práce sú prezentované v určené dni pred celou triedou. Spolužiaci po odprezentovaní kladú doplňujúce alebo zvedavé otázky, posudzujú, argumentujú, vyjadrujú svoj názor.

Pri písaní a prezentovaní prác je dôležitá úloha triedneho učiteľa, ktorý pomáha pri výbere témy, je poradcom, konzultantom, pred prezentovaním číta ročníkové práce, pripravuje si k nim posudky a komentáre, hodnotí práce, pripraví certifikáty. Spolu so žiakmi vyberie najlepšie pripravenú a odprezentovanú ročníkovú prácu, ktorá získa prémiu (vecnú cenu).

V 6. A triede bola po hlasovaní žiakov a po posúdení triednym učiteľom za najlepšiu prácu vybraná ročníková práca Romanky Čanigovej – Poľovníctvo na Slovensku. K prezentácii si prizvala i svojho ocka, poľovníka, ktorý k nej bohato prispel.
Pôsobivé a poučné boli i ďalšie spracované námety: Zaujímavosti morí a oceánov, Najslávnejšie osobnosti staroveku, Zumba, Oko a kontaktné šošovky, Slovenský futbal, Zaujímavosti z vesmíru, Počasie, Platidlá Slovenska, Prvá svetová vojna.
Na budúci školský rok to už nebudú ročníkové práce, ale projekt, na ktorom žiaci pracujú v skupinkách (dvaja – traja). Šiestaci sa už na toto projektové vyučovanie veľmi tešia.

Mgr.L.Balážová