Úspešný olympionik Ján Gajdica

Splnila N-trieda a potom A-trieda tvoje ambície?

V blízkej budúcnosti pravdepodobne úspešne ukončím deviaty ročník základnej školy, takže som spokojný. V triede pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním som sa cítil dobre, ale nemám s čím porovnávať.

Aký pocit máš z ukončenia tejto školy?

Z ukončenia školy mám zmiešané pocity, ale toto obdobie teraz končí a som zvedavý, ako to bude vyzerať na strednej škole.

Na ktorú strednú školu sa chystáš?

Gymnázium na Ulici 17. novembra v Topoľčanoch.

Máš ambície aj na vysokú školu? Aký odbor by to mal byť?

Po gymnáziu by som rád pokračoval v štúdiu na vysokej škole, ale ešte nie som rozhodnutý, akého bude odboru.

Ako hodnotíš svoje úspechy v olympiádach?

Úspechy hodnotím ako zaslúžené, lebo im predchádzala nie vždy práve jednoduchá príprava a teším sa z nich.

Vyhovujú ti aj cudzie jazyky?

Cudzie jazyky ma nefascinujú, ale pokladám ich za dôležité. Zatiaľ som sa učil angličtinu a nemčinu, v čom by som chcel aj pokračovať.

Ktoré krajiny si už navštívil?

Navštívil som Anglicko, Česko, Francúzsko, Chorvátsko, Maďarsko, Rakúsko a Tunisko, ale najviac sa mi páči doma na Slovensku.

Ako si sa cítil v máji na fyzikálnom sústredení vybratých žiakov z celého Slovenka v Terchovej?

Na sústredení sa mi veľmi páčilo. Takmer každý deň sme mali zaujímavý odborný program, ale čas zostal aj na pobyt v prírode. Boli sme ubytovaní v novozrekonštruovanej ubytovni a vyšlo aj počasie, takže som spokojný. Bližšie to máš k prírodovedným predmetom.

Ku ktorému predmetu z matematiky, chémie a fyziky najviac?

Všetky tieto predmety patria medzi moje obľúbené, ale predsa len mám trochu bližšie k fyzike.

Aký bol školský výlet v Prahe? Čo ťa tam najviac zaujalo?

Bol hlavne posledný, ktorý sme ako trieda absolvovali. Praha je zaujímavá už len množstvom zaujímavostí, ale mne sa najviac páčil komplex Pražského hradu.

Máš aj nejakých súrodencov? Ako spolu vychádzate?

Mám jednu mladšiu sestru Natáliu, ktorá navštevuje tretí ročník na tejto škole. Čo sa týka toho, ako spolu vychádzame, mohlo by to byť aj lepšie.

Aké sú tvoje záľuby?

Vo voľnom čase čítam a rekreačne hrávam šach, futbal a stolný tenis.

Čo rád čítaš?

Najradšej čítam populárno-náučnú literatúru, ale občas siahnem aj po inej knihe.

Ktoré filmy ťa dokážu najviac zaujať?

Za zaujímavé pokladám sci-fi filmy, ale rád si pozriem aj dobrú komédiu.

Ako budeš tráviť letné prázdniny?

Letné prázdniny budem tradične tráviť u starých rodičov.

Rozhovor pripravili Katarína Sigetová a Jakub Krošlák