Malá vedecká konferencia intelektovo nadaných žiakov
Konferencia sa uskutočnila dňa 23. júna 2023 v priestoroch Ústavu chemických vied PF UPJŠ. Rovnako  tiež doplnkový odborný program pre účastníkov konferencie, ktorý umožňoval prístup do laboratórií a aktívne zapojenie sa žiakov v rámci projektu Interaktívnej tabuľky chemických prvkov.  Konferencia ročníkových prác bola zahájená v aule profesora Prasličku.
 

Našu školu na tomto prestížnom podujatí reprezentoval náš žiak Maxim Kopčan, žiak 8. A triedy, ktorého na akcii sprevádzala  a podporila Mgr. Anna Krajčíková, riaditeľka školy. Harmonogram súťaže  bol rozdelený do niekoľkých častí, a to dvoch blokov prezentácií žiackych prác, medzi ktorými bola prestávka s interaktívnou periodickou tabuľkou, a po prezentáciách exkurzia po vysokoškolských laboratóriách.  Medzi prezentované témy ročníkových prác patrili napríklad témy ako Krv (žiačka 3. ročníka), Šifrovanie (žiak 8. ročníka), Optické klamy (žiačka 4. ročníka), Ľudová hudba Slovenska (žiak 8. ročníka) a iné. Maxim Kopčan, ktorý na konferencii prezentoval svoju ročníkovú prácu Svetlo v prírode sa s nami podelil o svoje zážitky z tohto podujatia.


Na Malej vedeckej konferencii som prezentoval prácu Svetlo v prírode. V tejto práci som sa zameral na to, čo robí svetlo v prírode, ako vplýva na faunu, flóru a neživú prírodu. Robil som experiment, pomocou ktorého som zisťoval vplyv svetla na žeruchu siatu. Zistil som, že hoci svetlo nemá vplyv na jej samotné klíčenie, na jej samotný rast už svetlo vplyv má.

Osobne ma najviac zaujala prezentácia s názvom Krv, pretože to bola dobre spracovaná práca, ktorú dokonca robila len tretiačka. Mala v sebe vlastný prínos, ktorý spočíval v tom, že žiačka si sama spravila experiment na zistenie svojej krvnej skupiny. Zisťovala to pomocou sady na zistenie krvnej skupiny, ktorá sa dá kúpiť v lekárni. Zaujala ma tiež prezentácia Šifrovanie od žiaka 8. triedy, ktorý spravil vo svojej škole šifrovaciu súťaž a použil rôzne typy šifrovania.

Zaujímavá bola pre mňa aj prestávka, počas ktorej sme sa presunuli do miestnosti s interaktívnou periodickou tabuľkou. Táto tabuľka obsahovala reálne všetky nejedovaté a stabilné prvky.


Po prezentáciách sme sa prešli po univerzitných laboratóriách, v ktorých laborantka robila experiment medi a roztoku dusičnanu strieborného. Pozorovali sme kryštalizáciu striebra za vzniku dusičnanu mednatého.

Celé podujatie považujem za prínosné a som rád, že som mal možnosť sa na ňom zúčastniť. Touto cestou ďakujem našej pani riaditeľke za to, že ma na akcii sprevádzala a podporovala.

Škola je vždy hrdá na svojich úspešných žiakov, ktorí svojou prácou robia škole dobré meno. Maxim Kopčan sa počas ôsmych rokov na tom aktívne podieľal, a nebola to práca vynútená, náročná a únavná, ale akosi prirodzená, vychádzajúca z jeho osobnosti a talentu. Od budúceho školského roka bude Maxim už žiakom bilingválneho gymnázia v Nitre, preto mu želáme veľa úspechov. Ešte o ňom určite budeme počuť. Za spoluprácu a podnetné rozhovory mu v mene pedagogického zboru ďakujem. 
 

Tomáš Kováčik