Seminár k Programu APROGEN
Našu školu na tomto seminári zastupovali pedagógovia:  Mgr. Gabriela Herodeková – riaditeľka školy,  Mgr. Jana Bezáková – školská psychologička,  Mgr. Anna Krajčíková  a  Mgr. Libuša Balážová – učiteľky v triedach pre intelektovo nadané deti.
Po otvorení seminára, príhovore  PhDr. J. Laznibatovej, garantky Programu, a po prezentácii ročníkovej práce žiaka triedy pre nadané deti v Trenčíne, prítomní pracovali v  sekciách: riaditelia škôl, učitelia prírodovedných predmetov a učitelia spoločenskovedných predmetov. Zaoberali sa otázkami zaradenia a financovania nadaných detí, Projektom Sokrates, metodickými pokynmi pre jednotlivé predmety, otázkami 1. stupňa, špecifickými postupmi pre 2. stupeň, pokynmi pre ročníkové práce, slovným hodnotením,  klasifikáciou, správaním nadaných detí...   Po obede program pokračoval diskusiou na aktuálne témy.

Charakteristické pre Program APROGEN (alternatívny program pre edukáciu nadaných) je, že začína na báze psychologických vyšetrení, diagnostikou a výberom žiakov už do prvej triedy. Následne pokračuje aplikáciou výchovno-vzdelávacieho programu pre intelektovo nadaných žiakov, ktorý je postavený na:

1.zohľadňovaní špecifických edukačných potrieb nadaných žiakov
          2.rešpektovaní aktuálnej vývinovej úrovne žiakov
          3.akceptovaní individuálnych odlišností žiakov
          4.zohľadňovaní zvláštností osobnostného vývinu nadaných
          5.aplikovaní psychologického pôsobenia a podpory pri rozvíjaní
             nadania

Vzdelávaciemu programu APROGEN zatiaľ chýba akreditácia a autorský certifikát od MŠ SR.

Mgr. L.Balážová