7. medzinárodná konferencia školských knižníc

Po srdečnom privítaní a oficiálnom otvorení konferencie predniesla analýzu stavu školských knižníc za rok 2012. Po nej p. V. Stankovičová, zástupkyňa MPC Banská Bystrica, predstavila prítomným vzdelávací program pre školských knihovníkov pod názvom – Práca v školskej knižnici. V ďalšej časti konferencie vystúpili so svojimi príspevkami: p. E. Slavíková, Střední průmyslová škola elektrotechnická a Vyšší odborná škola, Pardubice, ČR a p. E. Stručková, Stredná odborná škola záhradnícka, Piešťany, ktoré venovali pozornosť aktivitám školskej knižnice zameraných na podporu a rozvíjanie čitateľskej gramotnosti. Po ich vystúpenia nasledovalo slávnostné ocenenie víťazov „ Súťaže o najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“ k Medzinárodnému dňu školských knižníc 22. októbra 2012.Do súťažného podujatia sa zapojilo 318 knižníc, z toho 252 školských knižníc v základných školách a 66 školských knižníc v stredných školách. Desať najlepších získalo finančnú odmenu na nákup nových publikácií podľa vlastného výberu do svojej knižnice. Zástupcovia ocenených škôl si na konferencii osobne prevzali pamätné šeky s finančnou odmenou určenou podľa umiestnenia. Po ocenení nasledovali príspevky na témy: Šifrovanie – rozvoj čitateľskej gramotnosti prostredníctvom netradičných foriem práce s knihou s ukážkou začlenenia do RVP pre druhý stupeň základných škôl a viacročných gymnázií, Informačné vzdelávanie v praxi alebo vyučovanie v knižnici samozrejmosťou.

Celá konferencia sa niesla v znamení aktuálnych informácií, inšpiratívnych podnetov, pútavých podujatí a nápadov využiteľných v knihovníckej praxi.

Mgr. M. Sedláčeková, Mgr. A. Mrižová