Čriepky z histórie Topoľčian

Na výstave boli prvýkrát prezentované predmety z posledného archeologického výskumu v katastri mesta. Nachádza sa tu kolekcia predmetov, ktorá dokumentuje život v stredovekom meste, činnosť cechov a školstva v Topoľčanoch. Jeden panel je venovaný životu rodiny Stummerovcov, ich hlavným zásluhám pri budovaní prvej nemocnice a prvej ľudovej školy v Topoľčanoch. Okrem zaujímavých exponátov archeologickej, historickej a etnografickej povahy sú tu prezentované významné dokumenty, ktoré poukazujú na určité etapy v histórii mesta. Je to napr. erbová listina (armáles) baróna Alexandra Stummera z roku 1884 opatrená pečaťou cisára Františka Jozefa I. alebo je to listina z roku 1723, ktorou cisár Karol VI. udeľuje mestu Topoľčany právo ôsmeho jarmoku na sv. Gregora.

Výstava nás všetkých nadchla, žiaci sa dozvedeli zase niečo nové o histórii Topoľčian.

Mgr. Andrea Rybanská