Siedmaci v Detskom múzeu v Bratislave

V múzeu žiaci mali možnosť vidieť interaktívnu výstavu pod názvom Vzdialení a predsa blízki. Dozvedeli sa niečo nové o kultúre a zvykoch iných národov, napr. čím sa líši japonská, ruská, mexická a marocká kuchyňa. Spoznali školské systémy a spôsob vyučovania v Brazílii, Bulharsku, Maďarsku, Nemecku, Taliansku, Keni. Prezreli si aj oblečenia jednotlivých národov. Niektorí žiaci si vyskúšali kimono, sárí, burku a aj mexický klobúk. Neskôr ich čakala ešte ukážka rôznych hudobných nástrojov s krátkym popisom, kde si žiaci niektoré nástroje aj priamo vyskúšali. Na záver výstavy sme mohli nahliadnuť do svätýň, chrámov, synagóg a mešít....., pretože sme vstúpili do expozície svetové náboženstvá. Na špeciálnych paneloch sa nám objavovali jednotlivé náboženstvá (kresťanstvo, judaizmus, islam, taoizmus, budhizmus, šintoizmus a hinduizmus). Celé to bolo podfarbené náboženskými piesňami.

Prehliadka trvala takmer 2 hodiny a sprevádzala nás ňou pani sprievodkyňa, ktorá žiakom rozdala bedeker o výstave a aj špeciálne pexeso. To naši žiaci veľmi ocenili. Keď sme vyšli z Detského múzea, išli sme sa poprechádzať po nábreží Dunaja, prezreli sme si lode, prístav a historické centrum.

Táto interaktívna výstava žiakom dala veľa nových informácií, pretože spájala predmety: dejepis, občiansku náuku, náboženskú výchovu, etickú výchovu, hudobnú výchovu a v neposlednom rade aj cudzie jazyky. A ak si každý náš žiak odniesol čo i len malú informáciu o niektorej krajine, tak táto exkurzia splnila svoj účel.

Mgr. Andrea Rybanská