Z dejín rodu Stummerovcov

Na približne 50 fotografiách je zachytené všetko, čo sa rodu Stummerovcov týka. Od ich príchodu z Rakúska do Brna a neskôr do Topoľčian, ich podnikateľské začiatky, kultúrny a spoločenský život tejto rodiny v tovarníckom kaštieli, charitatívne akcie baróna Augusta Stummera, úmrtie troch bratov (Karol, August a Alexander), celý rodokmeň tejto rodiny, hroby Stummerovcov, až po rabovačky a podpálenie kaštieľa v roku 1945.

Žiaci takouto formou spoznali významného človeka, po ktorom je pomenovaná ulica v Topoľčanoch. Budú si pamätať jeho najvýznamnejšie činy, ktoré urobil pre Topoľčany a blízke okolie: založenie nemocnice, založenie prvej meštianskej školy (dnes ZŠ Hollého), opravu barokového kostola, vznik železničky Tovarníky – Duchonka, vznik cukrovaru a parketárne v Topoľčanoch.

Spoznali dôležitú osobnosť regionálnej histórie, ktorá v 19. storočí značne ovplyvňovala priemyselné podnikanie ako aj kultúrno-spoločenské dianie v Topoľčanoch.
Mgr. Andrea Rybanská