Ako sme oslávili Medzinárodný deň školských knižníc

Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli pozvať na besedu do školskej knižnice starých rodičov, rodičov, naše deti a, samozrejme, zavítali  sme aj do krajiny Rozprávkovo ...
Sme radi, že naše pozvanie prijali a 27.10.2014 nám na besede porozprávali, čo najradšej čítali vo veku svojich ratolestí, čo čítajú dnes ako dospelí. Spolu s deťmi uvažovali o budúcnosti kníh i knižníc. Priklonili sa k názoru, že knihy sú veľmi dôležité, pretože majú vôňu, zvuk (šum pri listovaní stránok), dávajú krídla fantázii, kreativite a prinášajú estetický zážitok. Sú prameňom poznania našej minulosti a víziou do budúcnosti zároveň. Možno k nim pribudnú elektronické knižky, ale originál „do ruky“ zastúpiť určite nedokážu. Beseda bola hodnotnou výmenou informácií o čítaní, pohľadov na literatúru, knižný trh, spisovateľov a knižnice dnes.

A aká by to bola oslava bez rozprávok? S piatakmi sme sa preto vybrali do Rozprávkova. V ňom nás zapojili do náučno-zábavného kvízu. Zaraďovali sme rozprávky podľa rôznych kritérií – autorstva, obsahu, formy, spôsobu spracovania rozprávkových motívov. Žiaci sa stretli s P. Dobšinským, B. Němcovou, H.CH. Andersenom, Ľ. Feldekom, J. Navrátilom, M. Válkom. Spoločne vymedzili základné znaky rozprávky. Hádali názvy rozprávok podľa textových a hudobných ukážok a darilo sa im znamenite. V rozmanitých úryvkoch hľadali úvodné a záverečné formuly, magické čísla, čarovné predmety, nadprirodzené bytosti, sledovali putovanie hrdinov do sveta, splnenie alebo nesplnenie protivníkom zadanej úlohy gradáciu deja.

Naučili sa, čo je nonsens, vymýšľali krátke príbehy s prvkami nonsensu, na ktorých sme sa spolu veľa nasmiali.

Mgr. M. Sedláčeková, Mgr. A. Mrižová